Letní dovolená levně: pár tipů, jak na to

dovolená, pláž, moře

Začátek roku je ideální chvílí pro hledání letní dovolené. Cestovky i hotely lákají nízkými cenami. Jak mít letní dovolenou levně?Plánování letní dovolené není věcí jednoduchou, a to i v případě, že se chystáte jet ve dvou. Natožpak objednání dovolené pro celou rodinu, která je i nestandardní. A za takovou nestandardní rodinu je cestovními kancelářemi považována i rodina se třemi dětmi nebo rodina, s kterou chce jet třeba i babička. Taková dovolená se shání poněkud hůře a je proto nutné ji zamlouvat již dřív. Jen tak si můžete být jistí, že seženete ubytování za ideální cenu.

Nabídka cestovních kanceláří

V ohromné nabídce cestovních kanceláří není lehké se orientovat. Můžete využít internetové srovnávače nebo obejít jednotlivé cestovní kanceláře a nechat si zpracovat nabídku. Nejlepší je, když víte alespoň destinaci, v které chcete svou letní dovolenou trávit. O to se vám pak bude hledat jednodušeji. Požadavky typu, je mi jedno, kam to bude, ale ať je tam bazén, moře u hotelu a služby all inclusive jsou i pro cestovní kanceláře ty nejtěžší. A to právě kvůli neurčité lokalitě či termínu. V nabídce mají takových hotelů přemnoho, a proto je lepší pro vaši úsporu času, když si vypíšete hlavní body, na kterých při vaší dovolené trváte. Alespoň je již co zadat do vyhledávacích parametrů a tím zúžit výběr.


Last minute nebo first minute?

U zájezdů označených first minute kupujete dovolenou opravdu ve chvíli, kdy ji cestovní kancelář začne nabízet. Často to může být i v říjnu roku před vaší plánovanou dovolenou. Naopak zájezdy koupené v akci „last minute“ můžete koupit i několik dnů před odjezdem. Pro větší rodiny nebo jiné složení pokojů (např. apartmány, dva pokoje vedle sebe nebo velké rodinné pokoje) doporučujeme kupovat zájezdy nejpozději do poloviny února, zvláště pokud plánujete dovolenou na období letních prázdnin. I po tomto termínu je samozřejmě k dispozici nepřeberné množství zájezdů, nicméně možnost vybrat požadovaný pokoj a lokalitu bývá většinou vykompenzována vyšší cenou, než když budete kupovat zájezd v akci first minute. V tomto termínu také často seženete dovolené s velkými slevami pro děti. Oproti tomu last minute se hodí pro páry nebo jednotlivce, menších pokojů bývá v hotelích dostatek a těsně před termínem dovolené vyprodávají cestovní kanceláře zbylé pokoje za opravdu nízké ceny. Musíte být ovšem připraveni sbalit se a letět během pár dnů, někdy i během pár hodin. A to není pro každého.


Cesta na vlastní pěst

I v případě, že chcete cestovat na vlastní pěst, je leden ideální termín pro sledování letenek v akci. Existuje spousta specializovaných portálů, kde můžete číst tipy na aktuální slevy letenek. Většinou se vyplatí nejprve shánět letenky a až poté ubytování. I tak vyjde dovolená v exklusivnější destinaci většinou levněji než s cestovní kanceláří. Tento typ cestování není ovšem pro každého, doporučujeme ho pro ty, kteří mají alespoň základní organizační dovednosti, dorozumí se anglicky a nepotřebují mít naplánování vše do nejmenšího detailu předem.