Lékárnička na cesty: co by v ní nemělo chybět

žena u moře

Chystáte se na cesty a přemýšlíte, co všechno s sebou musíte sbalit? Kromě oblečení a dalších věcí byste si měli vždy přibalit léky. Nemusíte vykoupit celou lékárnu, ale základní zásoby byste s sebou měli vždycky mít. Co patří k základnímu vybavení?

Desinfekce

Vezměte si malou desinfekci nejlépe ve spreji. Na dětské škrábance se hodí nepálivý Dettol, dále se hodí Jodisol nebo Betadine. Také se hodí malá desinfekce na ruce, dostupná v každé drogerii. Na ruce si dáte kapku, rozetřete a hotovo, ruce jsou čisté.

Náplasti, obvaz, obinadlo

Od každého druhu sbalte něco. Náplasti využijete na škrábnutí nebo malé odřeniny, obvaz na odřeniny větší. Na podvrtnutý kotník nebo koleno bude nutné pružné obinadlo.

Pinzeta

Zdá se vám zbytečná? Není nic lepšího na vyndání třísek z dětských prstíků a využijete ji i třeba na vytočení klíštěte. Nemusíte na ně tak sahat rukou.

Teploměr

Zvláště pokud jste přehřátí z veder bude se vám špatně odhadovat opravdová teplota vašeho těla. Ideální je tedy přibalit i teploměr.

Na bolest

Na bolest kloubů či svalů stačí i krém s účinnou látkou z brufenu. Na větší bolest přibalte pak paralen, panadol nebo ibalgin, brufen. Paralen a Ibalgin jsou založeny na jiné účinné látce, vezměte s sebou proto léky, které vám vyhovují.

Na průjem

Pijete všude balenou vodu a jíte v hotelové restauraci? Ale i vám se nemusí vyhnout střevní potíže. Pro tyto příležitosti je vždy lepší s sebou mít živočišné uhlí nebo Smectu. To je základní první pomoc. Z dalších léků se hodí Endiaron nebo Enterol.

Na cestovní nevolnost, na trávení

Pokud vaše děti nebo vy trpíte kinetózou, tj. nevolností z cestování, přibalte s sebou určitě Kinedril nebo Travel Gum. Na trávení pak stačí čaj pu erh, při větších potížích s pálením žáhy využijete antacidum např. Renie ve formě žvýkacích tablet. Na nadýmání potom Espumisan nebo No ball.

Na štípnutí

I pro osoby, kteří nejsou na štípnutí od vosy či včely alergičtí se vyplatí mít s sebou mast na štípance. Komáři dokáží na dovolené pěkně potrápit. Kupte si tubičku krému nebo gelu. Do kabelky nebo i dětem na tábor přibalte přípravek s aplikátorem ve tvaru kuličky. Použití je jednoduché a malé balení se vejde opravdu kamkoli.

Osobní léky

Samozřejmě, kromě těchto léků je potřeba, aby si každý vzal léky, které pravidelně užívá. Berte si vždy dostatečnou zásobu, nejen na dny, kdy budete na dovolené, ale přibalte i pár náhradních. Pro jistotu.

Podle tohoto seznamu to vypadá, že je toho povezete opravdu dost. Ale nemusíte brát celá balení, vezměte jen plato a příbalový leták. Je to skladnější než celá krabička. U všech léků zkontrolujte datum expirace. Vždy je lepší mít s sebou taštičku s léky, do kufru nebo cestovní tašky se vám vejde. I kdybyste ji nepotřebovali, v tomto případě je lepší být připraven. A letos tedy, ať jedete kamkoliv po Čechách, přibalte sprej proti klíšťatům. Nemusí být hned z chemie, zkuste si vyrobit i přírodní.