Léčivý libeček? Konzumace této bylinky jen přináší samá pozitiva!

Libeček

Tato aromatická bylina pochází z jihozápadní Asie, v Evropě má však již dlouho tradici. I nezkušeným pěstitelům se podaří ze sazeničky vypěstovat pořádnou košatou bylinu. Libeček totiž není vůbec náročný. Můžete ho pěstovat v záhoně, ale snese i květináč. Ideálním stanovištěm pro libeček je slunné nebo polostinné místo, jediné co bylina nesnese, je plný stín. Také zálivka není náročná, stačí mu lehce vody. Na pořádnou zálivku myslete až v době déletrvajícího sucha. Dorůstá výšky jednoho metru, pokud ho včas nezaštipujete, může být i vyšší.

Dochucení pokrmů v kuchyni

Nejznámější použití libečku je do polévek. Ne nadarmo se mu říká zelené magi. Je však velice aromatický, proto s ním šetřete. Ideální je třeba do bramboračky, kde se krásně rozvine jeho vůně. Libeček doplní i dušené maso a obyčejný vývar pozvedne na vyšší úroveň. Proto byl také v české kuchyni hojně využívaný odpradávna. Pak se na něj poněkud zapomnělo pod útokem bazalky a rozmarýnu, ale opět se vrací na české záhonky a do jídel.

Libeček je univerzální, můžete ho použít za čerstva, na kuchyňské lince vydrží ve sklenici vody i několik dnů. Báječně voní i sušený v teple ve stínu. Můžete ho si o další kořenovou zeleninou nasolit a připravit si tak skleničky domácího magi do polévky na celou zimu. Nebo ho najemno nasekejte a zamrazte.

A pozitivní vliv na vaše zdraví?

Zvláště účinný je libeček v péči o vaše trávení. K jeho pozitivním účinkům patří i zlepšení trávení a stimulace trávicích šťáv. Pomáhá lidem, kteří trpí nechutenstvím, nedostatečností žaludku a žlučníku, pocitem “těžkého břicha” po jídle a pomalým zažíváním. Také uvolňuje nafouknuté břicho a pomáhá při nadýmání. Z libečku můžete také připravit čaj, který je močopudný. Čaj s sebou navíc vymývá i škodlivé látky a pročisťuje tak tělo. Jen pozor, libeček není vhodný při potížích s ledvinami!

Výluhem z libečku můžete také úspěšně léčit kloubní potíže, jako je revma, artróza nebo dna. Můžete vyvařit všechny části rostliny, nejvýraznější účinek má ovšem kořen. Čaj z kořene libečku pitý několikrát denně může zmírnit hodně zdravotních obtíží. Kromě jiných využití je libeček též výborný jako zklidňující prostředek v době menstruace. Přidáním libečku do stravy si zaručíte pohodlnější průběh menstruace.