Květen v zahradě: příprava na léto

jabloň v květu

Květen je měsíc, kdy vše kvete, pučí, roste a zahrádkář se při práci nemá čas ani zastavit.  Těch činností, do kterých je záhodno se v pátém měsíci roku pustit: rytí, hnojení, setí, sázení, pletí, zalévání, stříhání, sekání, mulčování.

Přesto je tento měsíc jeden z nejoblíbenějších. Zahrada hýří pestrou paletou květů a nejpilnější pěstitelé si užívají sklizeň rané zeleniny. Nezapomeňte sledovat počasí, v květnu mohou překvapit noční mrazíky, zvláště v období Ledových mužů, zmrzlíků – tak lidé přezdívají květnovým dnům spojeným se jmény Pankrác, Servác a Bonifác (12. – 14. května). Není to sice pravidlem, ale když se objeví, mohou vše spálit.

Stromy

Nejvhodnější dobou na prořez ořešáku je jarní období, krátce po vyrašení pupenů. S řezem můžeme začít, jakmile se zazelenají listy. Zbavujeme se mladých neplodících výhonků, které vysilují celý strom. Můžeme po částech řezat i starší tlusté větve. Místa řezu potřeme ochranným nátěrem, nejlépe štěpařským voskem nebo hustou barvou ředitelnou vodou. I o jehličnany je třeba se starat a pohnojit je, nyní je pro ně období intenzivního růstu. Potřebují proto dostatek živin, aby nové přírůstky byly silné a zdravé. Abychom zajistili pevný a pravidelný růst listnatým i jehličnatým živým plotům, pravidelně stříháme jejich výhony. Zaštipováním měkkých výhonů tvarujeme a zhušťujeme koruny zakrslých borovic. Musíte projít ovocné stromy a vylámat plané větve zvané vlky. Poznáte je podle toho, že jsou to pruty rostoucí zpříma vzhůru. U odkvetlých broskvoní zkrátíme letorosty, ponecháme jim jen dva až tři pupeny.

Dřeviny a keře

Usychající květy raně kvetoucích dřevin, mezi které patří například šeříky, zlatice, kdoulovec a sakury, je vhodné průběžně odstraňovat, aby květenstvími neprorůstaly nové výhony.
Květen je hlavním obdobím květu rododendronů a azalek, první letní růže zvláště druh Rosa xanthina už také začíná v květnu kvést. Dřevité pivoňky, které také nádherně kvetou, nesmíme zapomenout po odkvětu zkrátit o tři očka. Některé okrasné keře, jakým je třeba tavolín, množíme v tomto období pomocí řízků.

Ovoce a zelenina

V květnu provedeme kontrolu v porostech rybízu a angreštu. Po 15. květnu vysazujeme na stanoviště rajčata, papriky, okurky, lilky, patisony, cukety a melouny. V květnu také vyvazujte skleníková rajčata a okurky, z okurek odstraňujeme samčí květy. Během května začínáme sklízet rannou zeleninu, především hlávkový salát, špenát, ředkvičky. Co nejdříve zasaďte cibuli sazečku. Rané a pozdní odrůdy brambor zahrňte zeminou, hrozí-li mrazy, chraňte také listy. Vyséváme fazol, hrách, červenou řepu, květák a čekanku. Na záhony přemisťujeme předpěstované hlávkové zelí, polorané kedlubny, květáky, letní kapustu, předpěstované salátové okurky a nakládačky. Předchozí zeleninové výsevy naopak projednotíme, protože husté pěstování zhoršuje kvalitu budoucí sklizně. Jahody zbavíme plevele, dobře okopeme, zalijeme a pohnojíme. Jakmile začnou jahody kvést, omezíme okopávku. Jahodníky v květnu ošetřujeme proti plísni šedé.

Trávník

V květnu je třeba sekat a sekat. Vždy, když trávník přeroste 1/3 požadované výšky, je třeba ho posekat na požadovanou délku. V tomto období má trávník hodně růstového hormonu, v zemi bývá dostatek vláhy a také působí jarní hnojení, proto roste nejhojněji zrovna v tomto měsíci.

Letní záhony

Úspěch nádherně kvetoucích záhonů v příštích měsících závisí na květnové přípravě a plánování. Otužilé letničky, které jsme zaseli v dubnu doplníme nyní těmi choulostivějšími druhy. V tomto období také vyséváme otužilé dvouletky. Pokud nasadí ještě v tomto roce poupata, vyštípeme je, abychom si uchovali sílu pro květy v příštím roce.

Truhlíky a okrasné květináče

Po zmrzlících je již čas vysadit ven do oken truhlíky s barevnými muškáty, pelargoniemi a dalšími letničkami, které budou krášlit naši zahradu a dům po celé léto až do podzimu. Nezáleží na tom, co do nich zasadíme, ale nesmíme zapomenout vytvořit podmínky pro drenáž.

V květnu je na zahradě opravdu mnoho práce, ale její výsledky nás budou těšit celé léto.