Kusové koberce frčí! Jak si vybrat ten správný?

obývák, koberec

Celoplošným kobercům, které pokrývají celou podlahovou plochu, už dávno odzvonilo. Moderní jsou v současných provzdušněných interiérech kusové koberce. Pokud o nějakém uvažujete, dáme vám nějaké rady, jak si vybrat ten správný.

Výhodou kusového koberce je fakt, že se snadno udržuje. Můžete jej nejen jednoduše vyluxovat, ale také vyklepat a některé dokonce i vyprat. Pokládku zvládne i úplný amatér a na rozdíl od těch velkých plošných koberců se kusový koberec dá snadno obměňovat podle nálady i druhu interiéru. Můžete si tak dopřát barvy i vzory třeba podle ročního období.

Koberec pod jídelní stůl
Úkolem kusových koberců je zútulnit interiér a pohledově jej zateplit. Z tohoto důvodu by kusové koberce měly mít nejen správný vzor a barvu, ale i vhodný rozměr. Jedním z míst, kam se pokládají, je pod jídelní kout. Tady platí jedno základní pravidlo pro určení správné velikosti: kupujete-li koberec pod jídelní stůl, počítejte i s židlemi a s manipulací s nimi. Pokud jde o velikost, měl být tak velký, abyste se židlemi při odsouvání od stolu nedostali přes jeho okraj na okolní podlahovou krytinu. Pro vás i návštěvu bude velmi nepříjemné, když se vám stane, že budete sedět na židli, jejíž dvě nohy zasahují na koberec a dvě jdou mimo něj. Přece si nechcete koberec hned zničit. Dochází také k tomu, že jeho okraj a rohy se zvedají a ohýbají. A to se nebude líbit ani vám ani koberci.

Pod konferenční stolek

Pokud uvažujete o koberci pod konferenční stolek např. do obývacího pokoje, měli byste si nejprve změřit daný prostor. Ten by měl být vymezen z jedné strany sedačkou tak, že by neměl nijak pod ní zasahovat, a z druhé strany případnými křesly, která musí být celou svou plochou na koberci.

Do dětského pokoje
I dětský pokoj může takový kusový koberec pěkně zateplit a dobře dodekorovat. Ideální je pro něj místo, kde si dítě hraje. Sem se rozhodně hodí koberečky s pestrými vzory, pohádkovými postavičkami nebo třeba motivy rostlin. Aby při bouřlivé hře nedošlo k nějakému nečekanému úrazu, je dobré pořídit pod koberec i protiskluzovou podložku. Velikost koberce je v tomto případě dána plochou volného místa.

Umělé vlákno nebo dáte na klasickou vlnu?

Při výběru je dobré myslet i na materiál. Bezesporu největší oblibě se těší přírodní vlákna. Máme-li být konkrétnější, je velký zájem o vlnu obsahující lanolin. Ten jí zajišťuje větší pružnost. Vybrat ale můžete např. koberce ze sorony, která se vyrábí z bio kukuřice a vyznačuje se nejen nízkou cenou a snadnou údržbou, ale i poměrně dlouhou životností.

Něco pro alergiky

Uvažujte i s ohledem na alergiky. V takovém případě se koberci raději vyhněte úplně a volte spíše jiné podlahové krytiny jako např. korek, lino apod. I ty seženete se zajímavými potisky. Pokud se přesto koberce vzdát nechcete, zvolte si koberce z umělých vláken na bázi akrylu. Mile vás překvapí jejich jednoduchá údržba.

Když chcete něco extra
Hodláte-li si pořídit koberec do luxusnějšího interiéru, volba by měla padnout na exotiku. Např. perské koberce lahodí oku a hodí se zejména do rustikálního stylu. Nejvíce na nich oceníte jejich krásné výpravné vzory. Každý má dozajista svůj osobitý příběh, a to mu dává jistý punc jedinečnosti.