Krásné léto pod pergolou? Trávit slunné dny i večery na zahradě je báječný relax

Pergola na zahradě je skvělé místo pro letní relax a večerní grilování

Lehká a jednoduchá stavba, tak by se dala charakterizovat běžná pergola. Většinou jde o dřevěné volně stojící trámy, dva, čtyři i více, ukotvené do země, které jsou v horní části propojené dalšími trámky. Když ji doplníte lavičkou, máte pěkné posezení. Od lavičky je jen krůček k vhodnému stolečku. A když už stoleček, tak proč ne stín? Přistaví se další podobná jednoduchá pergola a spojí stropními trámky. Protože to nejkrásnější na pergole je, když ke stojícím trámům zasadíte popínavky, nebo větší rostlinu, například vinnou révu nebo vistárii, která se bude pnout nejen po kolmých trámcích, ale časem vytvoří nad pergolou zelenou střechu. A najednou vznikne krásné soukromí pod baldachýnem zelených listů a voňavých květů.

Krásný zahradní prvek může být i praktický

Konstrukce pergoly může sloužit také jako optický předěl zahrady od domu nebo hospodářského kouta, a nebo společně s dělícími stěnami pomůže vytvořit soukromí a uchránit vaše volné chvíle od zvědavých pohledů ze sousedství.Od pergoly k altánku

V letošním suchém létě se může zdát, že taková pergola porostlá zelení je jasná priorita. Ovšem když si vzpomenete na jiná, studenější a deštivější léta, a nebo budete chtít trávit čas v pergole od jara do podzimu, začnete přemýšlet o jejím zastřešení. A tak se může stát, že k jednoduché pergole přistavíte další část a zastřešením ji proměníte v zahradní altánek, v němž budete nejen odpočívat, ale také stolovat, hrát oblíbené hry a trávit většinu času.

Stolovat, grilovat, číst nebo spát?

Ujasněte si, co od venkovních zahradních prostor očekáváte, a naplánujte si stavbu pergoly podle svých představ. Pergola i altánek vytvoří na zahradě zajímavé zákoutí, kde však může převzít funkci některých místností v domě. Altánek doplníte roletami či jinými zástěnami, které vás ochrání v případě chladného počasí nebo deště. A tak v zahradě vznikne někdy až obývák, spojený s letní kuchyní, hernou, případně malou tělocvičnou.

Dejte se do toho

Na konstrukci pergoly je dobré kvalitní smrkové dřevo, které natřete nejprve ochranou proti vlhkosti a škůdcům, a následně si vyberete vhodný odstín lazurovacího laku nebo jiné barvy na dřevo, která dodá trámkům potřebné zabarvení. Samotná konstrukce zahradní pergoly je velmi jednoduchá. Stavba může být samostojná, nebo se ukotví do země pomocí zapichovacích trnů, nebo zabetonováním kotvicích prvků profilu H. Stěny altánů i pergol mohou být bez výplně nebo uzavřeny zábradlím, ozdobnými trelážemi (křížení) nebo plné palubkové. Podlaha může být ze starých cihel, betonu, palubek položených na dřevěném roštu, či z kamenného koberce, v němž oblázky spojené pryskyřicí lze položit na jakýkoli podklad.

Vhodným materiálem k zastřešení pergoly je například makrolon (polykarbonát), nebo lze vyrobit palubkový záklop s následnou pokládkou šindele. Ovšem v tomto případě se připravíte o značnou část denního světla, které je v letních měsících tak vítané. Pokud se však na stavbu pergoly nebudete sami cítit, existuje mnoho firem, které nabízejí již hotové pergoly, které po dodání smontují na připraveném místě. Na vás pak zbude již jen osázet okolí rostlinami, zařídit zahradním nábytkem a užívat si krásný letní čas.