Krása fasády se lehce ztratí pod prachem a špínou. Co ji může znečistit a jak obnovit její krásu?

obnova fasády

Každý nový dům září po nějakou dobu krásnou a čistou fasádou, ale po čase se její skvělý vzhled ztratí pod nánosy prachu a špíny. Tomu se bohužel nedá zabránit, působení vnějšího prostředí neovlivníme. Stejně tak se dá jen těžko zabránit růstu plísní, mechů, lišejníků a dalších organických nečistot.

Čím může být fasáda znečištěna?

  • V posledních letech přibývá domů s šedými, zelenými, hnědými a černými útvary, které jsou výrazně viditelné právě na nových světlých fasádách. Barevné znehodnocení fasád je způsobeno rostoucími plísněmi a dalšími organismy, zejména řasami.
  • Plísně a řasy jsou mikroskopické houby, které rostou všude tam, kde je dostatek vlhkosti. Mohou růst v širokém rozmezí teplot, proto se jim nejvíce daří v přírodě od jara do podzimu a po celý rok v domech s vlhkými zdmi. Na zdech jsou živinami pro plísně mikro částečky organické hmoty z ovzduší.
  • Fasády mohou být zašpiněné také běžným prachem a bahnem, sazemi, mechy, lišejníky či znečištěné vandaly.

Zateplení pomáhá rozvoji plísní

Speciální péči vyžadují zejména zateplené fasády u panelových domů, kde tepelná izolace brání volnému proudění vzduchu. Neprodyšnost a nedostatek slunečního světla pak způsobují trvalou vlhkost zdí. Negativní projevy této neprodyšnosti se nejvíce projevují na severní straně domu. Pokud zanedbáme čištění takto postižené fasády, kolonie mikroorganismů ji nenávratně znehodnotí. Dojde k narušení zateplení, vzniknou trhliny a fasáda ztratí svou ochrannou funkci. Údržbu je proto vhodné opakovat minimálně každých 5 let.

Jak čistit

  • Jednou z klasických možností je voda a kartáč. Při této metodě se využívají speciální kartáče různých druhů podle typu fasády a druhu nečistot. Zaprášená nebo jinak znečištěná fasáda je čištěna šetrně bez rizika jejího poškození.
  • K čištění se využívá demineralizovaná voda, která na sebe váže prach a jiné nečistoty usazené na fasádě a dochází k hloubkovému čištění.
  • Když se k vodě a kartáčům přidají speciální chemické přípravky, kartáče je aplikují do hloubky a vyčistí i plísně, houby a mechy, a zároveň působí jako prevence.
  • Pískování je tlakové čištění povrchů abrazivem. Tento způsob je sice velmi účinný, ale velmi prašný. Suché pískování dokáže vytvořit až několikametrový mlžný opar.
  • Jinou metodou pískování je využití vysokotlakového vodního paprsku s přisáváním písku nebo tryskání pod vodní clonou, kdy se k abrazivu přidává voda až v koncové trysce. Nejnovějším způsobem je systém, který unáší směs písku a vody proudem stlačeného vzduchu přímo k ploše. Tento systém je velmi účinný.
  • Poměrně novou metodou je čištění fasád pomocí suchého ledu. Metoda, kdy je suchý led aplikován pomocí trysky na fasádu, je velmi šetrná a jemná k životnímu prostředí a odstraňuje dobře i graffiti.
  • Osobní prohlídka nutná

Předtím, než odborná firma, kterou čištěním fasády pověříte, provede svou práci, bude chtít dům vidět. Osobní prohlídka má své opodstatnění, a to zvláště v případech větších bytových domů či vyššího znečištění. Cílem je důkladně zjistit, v jakém stavu se fasáda nachází a co vše potřebuje, včetně například následné impregnace a ošetření povrchu tak, aby v budoucnu vydržela čistá a bez škodlivých mikroorganismů co nejdelší dobu.