Kompostér i pro malou zahradu

kompost na zahradě

V květnu je ten pravý čas na zahradě zastřihovat, sekat, plít. Jenže kam s tím vším? Pořiďte si kompostér, vejde se i na malou zahrádku a výměnou za to vám bude parádní humus pro vaše rostliny. Na kompost přitom můžete dávat i odpad z vaší kuchyně: slupky od brambor, okurek, uschlé listy salátu a další.

Jak kompostér funguje

Kompost funguje na principu jednoduchého přírodního rozkladu organického odpadu na produkt bohatý na humus. O tento proces se postarají bakterie, plísně a drobní půdní živočichové. Humus z kompostu použijeme na zlepšení zeminy v zahradě, půda bohatá na humus se lépe obdělává, je kypřejší a pomaleji vysychá.Co na kompost patří

Na kompost patří vše, co není toxické a je schopné se rozložit. Posečená tráva ze zahrádky, shrabané listí, drny, klidně i bahno z rybníčku nebo řasy z bazénu. Z domácího bioodpadu se dají kompostovat téměř veškeré zbytky z kuchyně. Slupky z ovoce, brambor, zbytky po čištění zeleniny, nahnilé ovoce, lógr z kávy, dokonce i zbytky vařeného jídla, jako jsou rýže, brambory, zelenina (ale ne maso). Popel z ohniště, kde se topí dřevem, i čistý papír, to vše na kompost patří. Výbornou službu nám prokáží i slepičince a hnůj. Na kompost můžete dát i nadrobno rozmačkané skořápky od vajec, ale rozkládají se velice pomalu.

Co rozhodně nekompostovat

Z přírodnin dejte pozor na větvičky thůjí, tisů, cypřišků, které brzdí rozkladnou činnost kompostu. Také všechny druhy pelyňku, černobýl i estragon. Vylučují totiž látky, které nesnáší žížaly, které se pak stěhují z kompostu pryč. Také vytrvalé plevely bychom neměli dávat na kompost, jinak se na kompostu uchytí a vyrostou nové rostlinky. Dále pak nepatří na kompost chemikálie, barevné časopisy, plasty, sklo, kov, kameny. Z kuchyně do kompostu nepatří maso, tuky, majonézy, kosti, cigaretový popel.

Umístění kompostu

Na zahradě vyberte pro kompostér stinnější místo v rohu zahrady. Z kompostu nejde nelibá vůně, po založení kompost voní spíše jako les po dešti, ale na pohled není moc krásný. Rozhodně by se vám nelíbilo mít kompostér blízko bazénu či zahradního posezení. Ke kompostu si nechte dobrý přístup i pro zahradní kolečko.

Koupit nebo vyrobit

Ať už se jedná o kompostér plastový, dřevěný nebo malý domácí kompostér, vždy vybírejte vhodnou velikost. Plastové i malé kompostéry do domácnosti si snadno koupíte v nejbližším hobby marketu. Dřevěný kompostér si můžete zakoupit také nebo si ho i poměrně jednoduše vyrobit sami doma např. ze starých palet.

Odměnou vám bude humus, který je ideální pro vaše rostliny, trávník, a to vše vás bude stát jen občasné rozhrnutí kompostu. Při tom zužitkujete zbytky z kuchyně, které by vám jinak zabíraly místo v popelnici.