Kávová sedlina neboli lógr: skvělý pomocník v domácnosti

káva, kávová zrna

I přes velkou oblibu rozpustné kávy se v Čechách stále velké oblibě těší pití kávy, připravené přímo z mletých pražených zrn. A nemusí to být jen známý „turek“, mletá káva se používá při přípravě kávy v překapávači nebo french pressu. V každém případě vám ale zbude káva, která se již nedá při další přípravě použít. Ta vám poslouží jako skvělý pomocník v domácnosti.Proti pachům

Do lednice i na ruce. Proti nepříjemným pachům v lednici použijte kávový lógr, který nasypete do dvou misek. Jednu dejte dolů do lednice a druhou zhruba do poloviny. Lógr musí být suchý, za pár dní do sebe nasaje všechen pach a lednice bude opět vonět. Pach např. Od rybiny, cibule nebo česneku můžete z rukou nebo i plastového nádobí nebo dřezu dostat tak, že je umyjete houbičkou s lógrem. Na ruce si dejte trochu lógru a umyjte je. Pach okamžitě zmizí.

Na špinavé nádobí

Místo písku na zašpiněné nádobí nebo nádobí, které je připálené, použijte lógr. Dejte ho trošku na houbičku a nádobí s ním umyjte. Na více zašpiněné nádobí ho můžete použít také stačí přidat maličko přípravku na mytí nádobí, pomůže vám báječně se zbavit špíny a mastnoty.

Na nábytek

Na škrábance na vašem tmavě namořeném dřevěném nábytku můžete také využít sedlinu. Smíchejte ho s malým množstvím horké vody, aby vám vznikla hustá kašička, tu pak naneste na potřebná místa a následně setřete. Nábytek pak přeleštěte přírodním prostředkem s obsahem včelího vosku.

V kosmetice

Kávová sedlina mám mnoho využití a díky tomu, že je přírodní látkou, bez chemických příměsí a také hrubší konzistence je ideální využít ho i jako peeling na tělo. Můžete ho smíchat s bílým jogurtem nebo medem a použijte jako peeling na celé tělo nebo jen na ruce. Použít ho můžete i na obroušení ztvrdlé kůže na patách.

Vlasová maska

Pro krásné lesklé vlasy můžete použít zábal z lógru na umyté vlasy. Stejně tak můžete umýt vlasy přímo uvařenou kávou a 20 minut nechat působit. Obojí se hodí spíše pro tmavé vlasy.

Přírodní barvivo

Obarvit můžete i vajíčka nebo textilie, lógr slouží jako přírodní barvivo.

A jako bonus tu máme možnost použít lógr na tajné dokumenty. Hrajete s dětmi hru na poklad a potřebujete tajemnou starou mapu? Smíchejte sedlinu s vodou a papír do ní ponořte. Poté nechte zaschnout a odstraňte částečky kávy. Pak můžete napsat vzkaz od předků nebo nakreslit tajemnou mapu.