Kamenný koberec nejen ven na terasu, ale i dovnitř do interiéru!

Kamenný koberec do interiéru

Kamenný koberec asi netřeba podrobněji představovat. Je to přírodní materiál skládající se z říčních nebo mramorových kamínků a speciální pryskyřice, díky čemuž má kamenný koberec nejenom dlouhou životnost a trvanlivost, ale především exkluzivní vzhled. Mezi další výhody patří univerzální použití jak v interiéru tak exteriéru, protiskluznost, povrch beze spár, rychlá aplikace, nenáročná údržba a široký výběr zrnitosti i barevných variací. Klasicky se používá kolem bazénů, další uplatnění nalezne i na chodnících, příjezdových cestách, přístupech k domu, schodištích, soklech, parkovacích stáních, terasách, altánech, balkonech. V interiéru se využívá zejména na garáže, chodby, schodiště, kuchyně, koupelny a wc. Nicméně vše je to pouze vodorovné použití.

Do interiéru?

Novinkou posledních let je vertikální použití kamenného koberce. Tím se velice rozšířil okruh možností jeho využití. Zejména pro příjemnost materiálu, lehkou údržbu a bezspárovost se začíná hojně využívat i v oblasti koupelen, wc a kuchyní – třeba jakoobklad za kuchyňskou linku. Ale v tomto případě ne jako podlahy, ale jako krásné přírodní stěny. Použití je velmi jednoduché: postupuje se stejně jako při pokládce na zem, je je nutné využít speciální pryskyřici na zeď, a na závěr je vhodné použít vrchní epoxidový gel do interiérů, který povrch dokonale uzavře, aby do něj neprotekla ani kapka vody.Zvládnete to i sami!

Nejprve je třeba připravit podklad, který musí být úplně rovný a hladký. Dalším krokem je penetrace stěn. Je nutné použít akrylátovou penetraci. Podle druhu koberce je občas nutné použít penetraci tzv. živé do živého. Povrch natřený penetrací je živý 45 minut a smíchaná pojivová směs s kamínky minut 30. Do té doby je nutné nanést kamenivo na stěnu. Přesnější údaje však vyžadujte u firmy, u níž kamenný koberec kupujete, na trhu je k dostání více druhů a každý může vyžadovat trochu odlišný postup. Po nanesení koberce na stěnu je nutné nechat povrch 24 hodin zatuhnout. Pak je nutné povrch pokrýt vrstvou gelu, který povrch neprodyšně uzavře. U tohoto kroku buďte obzvláště pečlivý, nevynechejte ani kousek. Za dalších 124 hodin od aplikace je povrch připraven k použití.

Ovšem koberec musíte i na svislé ploše správně vyrovnat. Není to tak jednoduché, jak to vypadá, právě tento krok bývá tím nejtěžším na celé aplikaci kamenného koberce. Pokud si nejste jisti, zda aplikaci zvládnete bez vad, zvolte raději pomoc odborníků. Vyjde vás to levněji než případné úpravy špatně položeného koberce.

Jaká je životnost?

Životnost kamenného koberce se pohybuje v řádu desítky let, podle zatížení plochy. Případné zmatnění povrchu – ztrátu lesku, lze renovovat nanesením válečkem tenké vrstvy směsi pryskyřice a tvrdidla. Kamenný koberec pro interiér lze dokonce použít jako konečnou vrstvu na podlahové vytápění. Co se týká údržby, je jeho povrch je v interiéru zcela uzavřen, takže na podlaze můžete nečistoty smést a vytřít, na zdech pak lze použít i čistící chemii. To se hodí zvláště u kamenných koberců instalovaných jako obklad za kuchyňskou linku, kde je potřeba umýt mastnotu.

Ještě před aplikací pořádně plánujte! Do kamenného koberce nenavrtáte držáčky nebo třeba dveře od sprchy nebo držák na mýdlo, narušili byste tím jeho homogenitu a mohlo by do něj zatékat. Nechte si proto dopředu vyvést šrouby nad plánovanou výšku kamenného koberce.