Jeseníky: objevte domov v oáze klidu

bydlení jeseníky

Stálý nával hluku, shonu a stresu velkoměsta může dohnat až na okraj nervového zhroucení. Stále více lidí opouští centra měst a vyhledává klidné bydlení v blízkosti přírody. Jednou z nejoblíbenějších poslední doby lokalit jsou Jeseníky.

Podnebí, které léčí

Jeseníky jsou vyhlášenou lázeňskou oblastí. Čistý horský vzduch uvolňuje a uklidňuje; zřídla, ze kterých vyvěrá minerální voda, léčí a zvyšují odolnost. Lázeňství v Jeseníkách bují už od 18. století, kdy se sem jezdily léčit hrabata a vévodové, a v současnosti navazuje na bohatou tradici wellness a léčebných technik. Není náhodou, že objevitel vodoléčby Priessnitz působil právě zde a jeho lázně jsou dodnes vyhlášeným střediskem kultury a relaxace.

 

Nezapomínejte na komfort

Doby, kdy bydliště mimo velkoměsto znamenalo nemít přístup k internetu a topení a trpět dlouhé pěší cesty z práce temným lesem k dřevěné chaloupce na mýtině už jsou dávno za námi: celá oblast Jeseníků je ekologicky včleněná do sítí dopravních a distribučních služeb, takže lidé, kteří zde bydlí, mají k dispozici jak snadno dostupný komfort civilizace, tak křišťálově čistý vzduch a nedotčenou přírodu.

Cesta do srdce hor

Pro milovníky turistiky jsou Jeseníky skutečnou lahůdkou: svěže zelené šumící lesy lákají k procházce i výletu na kole, hory křižuje síť pečlivě značených turistických stezek a unavení poutníci mohou spočinout v nespočtu horských hospůdek čepujících pivo z malých místních pivovarů nebo doplnit síly v souladu s přírodou a využít toho, že Jeseníky jsou rájem houbařů a sběratelů borůvek. Nadšení pozorovatelé přírody s radostí zjistí, že okolí pohoří Hrubý Jeseník je chráněnou krajinnou oblastí, v níž se vyskytují vzácné druhy rostlin a zvířat: setkáme se zde s volavkou, vydrou i výrem. V Jeseníkách se navíc nachází nespočet přírodních památek a rezervací; za zmínku určitě stojí výprava po proudu jiskřivé bystřiny Bílá Opava a objevování jejích strmých peřejí, klidných zátok a průzračných tůní.

Kouzlo zimy

V zimě Jeseníky ožívají houfně přijíždějícími lyžaři. Majestátní pohoří se pyšní sjezdařskými stezkami všech druhů a stupňů obtížnosti, které uspokojí jak začátečníky, tak hledače adrenalinu, ale ani ti, kterým zimní sporty mnoho neříkají, nemusí zoufat: nádherná jesenická příroda v zimě nabízí úplně nové zážitky – pokud jste si mysleli, že už lesy v Jeseníkách znáte, zkuste se do nich vydat na běžkách! V objetí neposkvrněné přírody uprostřed lesa poklidně dřímajícího pod přikrývkou zářícího sněhu necháte stres velkoměsta daleko za sebou.