JARNÍ DETOX: vše pro vaše zdraví

jarní detox

Jarní detox aneb jarní přírodní detoxikace organismu je v posledních letech hojně užívaný termín. Ale kdy má takový jarní detox smysl, jak jej provádět a na co si dát pozor?

Tělo má určitou samočisticí schopnost, ale ta zdaleka na vše nestačí a občas je potřeba pomoci zvenčí. Komplexní očistná kůra znamená očistit krev, játra, ledviny, kůži, střeva, lymfu a štítnou žlázu. Pokud jsou orgány a tkáně zaneseny, je mnohem větší riziko vzniku chorob, jako je např. cukrovka, ekzémy, vysoký krevní tlak a další. Detoxikaci je možno naordinovat, když se cítíme abnormálně unaveni, podléháme častému nachlazení, opakují se záněty v těle, máme kožní problémy, bolesti kloubů. To vše mohou být příznaky zaneseného organismu.

Před začátkem samotného detoxikačního cyklu je třeba vzít v úvahu denní řád. Je nutné zvolit dny s jednodušším, lehčím denním režimem, psychicky i fyzicky méně náročné dny.  Dále je velmi důležité hlídat dodržování pitného režimu, vyhýbat se některým potravinám (bílému pečivu, sladkým nápojům a tučnému, sladkému i příliš kořeněnému jídlu), ale i alkohol, kofein a nikotin byste měli vynechat již několik dní před plánovaným očistným programem.

Čtěte také: Svěží bylinkový detox z kopřiv a pampelišky
Jak bylo již zmíněno v úvodu, detoxikace je často užívaný termín. Po zadání spojení „jarní detox“ do vyhledávače na vás vyskočí množství odkazů a vyznat se v nich je mnohdy velmi složité. Ujasněte si tedy dopředu, jak chcete postupovat, čím tělo detoxikovat a kolik vás to bude stát. Ne vždy je nutné utrácet horentní sumy za „balíček pro detox na 7 dní“. Většina bylin se dá pořídit přímo v ověřených prodejnách v dobré kvalitě s obsahem účinných látek vyšším než u průmyslově vyráběných čajů.

A jaké byliny pomáhají?

Pro detoxikaci jater zvolte dobře známý ostropestřec mariánský, který má prokázané ochranné účinky na tkáň jater i plic, zlepšuje látkovou výměnu. Doplnit ho můžeme i rozmarýnem lékařským, který kromě posílení činnosti vnitřních orgánů, zejména jater a žlučníku, pomáhá překonávat psychickou únavu a depresivní stavy. Černý rybíz pomáhá při únavě, proti účinkům stresu, harmonizuje ledviny. Borovice lesní zase podporuje kloubní i tkáňovou regeneraci. Kopřiva dvoudomá zlepšuje metabolismus, krevní oběh, stimuluje slinivku.

Jarní kopřivový detox

A právě z mladých kopřiv je možné si připravit čtyřtýdenní čajovou kůru. Z mladých výhonků si připravte čaj, který užívejte následovně: ráno, nalačno, půl hodiny před jídlem vypijte první šálek. Přes den opět jeden nebo dva šálky. Postup je jednoduchý. Mladé listy pouze spařte horkou vodou, pijte bez cukru. Pro lepší chuť je možné přimíchat i trochu heřmánku. Už během této kůry byste měli pociťovat daleko více energie.

Detoxikace není však samo spásná, a pokud se po jejím dokončení vrátíte k nezdravému způsobu stravování a životního stylu, bude mít na váš organismus mizivé účinky. Vždy je nutné postupovat komplexně, pokud chcete ozdravit své tělo.