Jaké skryté vady můžete objevit ještě před nákupem novostavby?

terasa

Novostavby Čechy lákají. Není divu, že pomalu poptávka převyšuje nabídku. Hypoteční úvěry jsou sice trochu „okleštěné“, ale stále ještě nabízí poměrně nízké úrokové sazby. Máte pocit, že co je nové, není špatné? Někdy se můžete hodně mýlit. Reklamace následně nemusí vyřešit všechny problémy. Na co byste se měli zaměřit?

Na trhu je spousta projektů a velmi často v době nákupu ještě ani nestojí, v tom lepším případě se staví. Byt tedy logicky prodává tzv. vizualizace. Opravdu z ní poznáte, že dostanete to, co si představujete? Zda použité materiály jsou kvalitní či nikoli? Jedním z nejčastějších problémů bývají také překročené normy nebo poškozené povrchy. Jak tedy snížit riziko při koupi na minimum?1. Navštivte stavbu v terénu

Kontrola stavby by měla být průběžná. Vydejte se proto do terénu co nejdříve. Neváhejte si pořídit fotodokumentaci výstavby pro případné dokazování špatného postupu apod. Nebojte se přizvat si odborníka na technické prohlídky. Tzv. inspekce nemovitosti je dnes již běžnou službou. V krajním případě si zaplaťte svůj vlastní stavební dozor. Zaměřte se také na smluvní podmínky, které pro jistotu proberte s vaším právníkem. Kontrola se vyplatí po dokončení hrubé stavby, při přijímání a také po vašem nastěhování.

2. Reklamace

Máte-li smlouvu v ruce, určitě se věnujte odstavcům, které se týkají procesu reklamace. Ve smlouvě by mělo být vše detailně popsáno. Určitě nepočítejte, že všechno bude v pořádku. Pokud půjde jen o drobnosti, jedině dobře. Zpravidla se nějaké vždy objeví.

3. Jakékoli vady a nedostatky řešte ihned

Pokud se v průběhu vaší revize objeví jakékoli nedostatky, ihned je s developerem řešte a domluvte se na jejich odstranění spolu s přesným termínem. Vše si nechte podepsat příslušnou osobou.

Pokud se nepodaří zjednat nápravu nebo to nejde, jedná-li se o konstrukční vady, dohodněte se na finanční kompenzaci.

V případě, že nemovitost ještě nestojí, dobře prostudujte plány. Inspektoři doporučují zaměřit se:

  • na akustiku (bývají nevhodné dělící konstrukce),
  • dispozice bytu,
  • zastínění budovy,
  • zateplení,
  • nedodržení legislativních norem.

4. Plány vs. skutečnost

Co je v plánech, nemusí představovat skutečnost. Plány proto vždy porovnávejte se skutečnou výstavbou. Pokud to ve smlouvě není uvedeno, vyhraďte si v ní právo na pravidelné prohlídky stavby. Jestli na prohlídku nepůjdete s odborníkem, udělejte si vždy podrobnou fotodokumentaci, kterou bude možné později předložit odborníkovi k nahlédnutí.5. Povrchové vady

Nemovitost je postavená a vy ji musíte převzít. Dobře zkontrolujte povrchové úpravy, jako omítky, podlahy, obklady nebo okna. Mohou být poničeny zhotovitelem (řemeslníky) při špatné manipulaci. Minimálně k této fázi doporučujeme přítomnost stavitele, který umí prokouknout i zamaskované nedodělky.

6. Záruka

Jak jsme psali již v úvodu, jakékoli vady před přijetím můžete požadovat opravit ještě před nastěhováním. Záruka je standardně 2 roky, dle zákona. Snažte se vše řešit operativně, aby nedocházelo k průtahům a neskončila vám tak reklamační doba. Na některé materiály i zhotovení existuje speciální či prodloužená záruka (střecha, povrchové úpravy, kotel…). Všechny dokumenty si proto pečlivě nastudujte a uchovejte pro případ, že se cokoli pokazí. Jak je dům či byt vyhotoven a co mu chybí, poznáte až po jeho pravidelném užívání. Někdy v řádech měsíců i let.