Jak zazimovat muškáty

muškáty

Je na čase balkón, terasu i zahradu připravit na zimu, i záplavu barevných muškátů můžete uschovat a příští rok zase znovu využít. Jak zazimovat muškáty, aby vám v létě zase kvetly?

Nepřihnojujte

S nástupem školního roku pomalu ubírejte hnojení a na přelomu září/října přestaňte zcela s hnojením a snižujte zálivku. Muškáty tak dobře vyzrají a zastaví svůj růst, což je pro přezimování důležité. V období konce září stačí už jen jedna zálivka za týden.

Očistěte

Odstříhejte odkvetlé květy a rostliny zbavte i suchých listů. Vyberte pouze ty zdravé rostliny. Rostliny napadené škůdci nebo plísní zkuste vyléčit pomocí postřiku, pokud se to nepodaří, vyhoďte je. Takové rostliny nemohou přezimovat, nakazily by ostatní.

Sledujte počasí

Vhodný termín pro zazimování určete podle venkovní teploty. Rostliny nechte venku klidně i při chladných dnech, jen kontrolujte noční teploty kvůli mrazíkům. Ideální je zazimovat je před prvními mrazy. Jakmile přeběhne první mrazík je nutné rostliny zaklidit, více mrazu nevydrží.Seřízněte

Rostlinám ostrými nůžkami ostřihněte všechny letošní výhony. Stříhejte vždy nad kolénkem, aby zůstalo původní větvení. Nebojte se střihnout pořádně, v zimě by se rostliny vysilovaly, a zbytečně by rostly do výšky. Dobré je také rostliny po seříznutí ošetřit postřikem proti škůdcům a plísni.

Uskladněte

Květináče přemístěte do místnosti, kde je alespoň částečné přírodní světlo a stálá teplota 5 až 10 °C. Z tohoto důvodu se třeba temperovaný skleník nehodí. Ale například klasická špaletová okna ano. Dobře jim bude mezi skly, na prosvětlené půdě nebo v chodbě. V místnosti nesmí během zimy klesat teplota nebo dokonce mrznout, rostlinky by vám přemrzly a na jaře by se již nechytily.

Zimní zálivka a pravidelná kontrola

I když jste přesvědčeni, že jste zazimovali jen ty zdravé rostliny, kontrolujte je. Můžete to udělat jednou týdně, při pravidelné lehké zálivce. Zálivku dodržujte opravdu jenom střídmou, substrát má být pouze vlhčený, nikdy nemokrý. Při hrozícím přemokření zálivku vynechte, občas stačí rostliny pouze rosit nebo zalévat jednou za měsíc. Nicméně jednou týdně zkontrolujte stav rostlin i zálivky a podle toho přizpůsobte následnou péči. V případě, že se na rostlinách objeví škůdci nebo plíseň, zasaženou rostlinu separujte, aby nenakazila ostatní.

Zazimovat můžete muškáty i bez květináčů. Potom je potřeba oklepat a sestřihnout kořeny a naskládat je zpátky do květináče bez substrátu. Ušetříte tak spoustu místa. Do jedné nádoby uložíte víc rostlin, které jen prosypete rašelinou, pískem nebo pilinami, aby se ke kořenům nedostalo světlo. Také se dají jen s trochou země zabalit do novin. Většina pěstitelů nicméně preferuje zazimování i s květináčem a původním substrátem.