Revizní dvířka: K čemu jsou třeba a jak je zamaskovat, aby nerušila interiér?

koupelna

Zařizujete novou koupelnu nebo chystáte rekonstrukci té staré? Nechcete, aby vám sladěný interiér koupelny narušovala taková nutná maličkost, jako jsou revizní dvířka? I když je necháte ve stejné barvě jako obklady, budou k nepřehlédnutí. Navíc časem mohou zrezivět a jít špatně otvírat. Co je takhle nechat zmizet?

Schovejte dvířka pod obklady

Tato neviditelná dvířka u nás nabízí řada prodejců. Hodí se pro použití do sádrokartonových příček v koupelnách a schovají se oku pozorovatele po obklady. Jako se chameleón přizpůsobí svému okolí a splyne s ním barevně, tak i dvířka jsou schována za stejnými dlaždicemi. A nejen to! Nevidíte žádné panty ani kličky na otvírání, spáry obložení plynule navazují na spáry na dvířkách.

Snadno se otevřou, snadno zavřou!
Aby se dala otevírat a zavírat, mohou být opatřena tlačným zámkem (po mírném stisku dojde k odemčení zámku a otevření dvířek; lehkým zatlačením dvířek do rámečku dojde k jejich uzamčení). Na trhu jsou k dostání také magnetická revizní dvířka. Jsou vyrobena z nosné desky z pozinkovaného plechu, PVC rámečku a výškově nastavitelných magnetů. Otevřít se dají jednoduše pomocí přísavky.

Výhody

Pořídit si takové maskování má své nepochybné výhody. Dvířka vám nenarušují interiér místnosti a stěna vypadá celistvě. Dalším plusem je již zmiňované snadné otevírání a zavírání pomocí tlačného zámku. Montáž takového zařízení je velice snadná a firma vám ji na objednávku provede do dvou až tří dnů. Dvířka se dají zabudovat jak do sádrokartonové, tak do zděné příčky. Stavíte-li nebo rekonstruujete koupelnu (děláte například novou příčku), dají se přímo plošně zabudovat do sádrokartonové stěny.


Technické parametry

Rám a i zárubně neviditelných otočných revizních dvířek jsou vyráběny z hliníkových profilů, výplň pak tvoří sádrokartonová deska RBI. Tento typ se hodí i do prostorů, kde je vyšší vzdušná vlhkost, tedy právě do koupelen, ale třeba i na WC nebo k bazénu. Při jednoduchém opláštění bývají silná 12,5 mm. Vyrábí se ale jak v jednoduchém, tak i ve dvojitém opláštění. Křídlo dvířek je uloženo pomocí dvou hliníkových nýtů v zárubni a v zavřené poloze ho zajišťuje dvojčinný automatický tlačný zámek. Běžné jsou k sehnání čtvercová dvířka, ale na zakázku vám vyrobí i obdélníková. Jestliže vám nestačí jednokřídlá varianta, není problém objednat si dvoukřídlou. Při výběru a objednávání nezapomeňte na jednu důležitou věc – revizní dvířka musí odpovídat rozměru obkladaček! Je tedy nutné znát nejen jejich přesné rozměry, ale i takovou drobnost jakou je šířka spár.


Rozměrové variace

Můžete si samozřejmě nechat vyrobit speciální rozměry na objednávku, pak vás vyjdou dráž. Běžně se vyrábí pro tloušťku sádrokartonového obložení 12,5 mm, 15 mm a 25 mm v rozměrech od 150×150, (200×200 a pak po stovkách až do) 700×700 mm. Cena se může pohybovat (podle síly sádrokartonové desky) zhruba od necelých šesti set korun až po třináct až čtrnáct set korun.

Stačí si jen vybrat!

K dostání jsou dnes různé varianty těchto dvířek a i výběr barev je velice pestrý. Ideálním řešením je sladit barvu dlaždic a dvířek hned při zařizování koupelny. Zaujal vás tento nápad? Pak si stačí jen vybrat!