Jak vyprat vaše ručníky, aby byly jako nové?

Jak vyprat ručníky, aby byly jako nové? Zkuste naše tipy!

Hlavně nepřecpat pračku

Základním předpokladem úspěšného vyprání ručníků je neplnit pračku do plna. Pokud do pračky dáte mnoho ručníků, tlačí se na sebe a na buben, který ničí vlákna a tvoří se žmolky. Ručníky neperte na příliš vysokou teplotu, pryč jsou doby, kdy se i ručníky praly na 90 stupňů. Moderní pračky a prací prostředky zvládnou vše při mnohem nižších teplotách. I prádlo pro alergiky nebo pro miminka perte maximálně při 60 stupních. Totéž je maximální teplota i pro ručníky, froté ale perte dokonce pouze na 40 stupňů, aby se vlákna zachovala.

Prací prostředek vždy dávkujeme podle pokynů výrobce. Při nadměrném množství se ve vláknech usazují jeho zbytky, vlákna pak tvrdnou a barvy blednou. Příliš málo prášku nebo gelu naopak vede k nízkému odkalování vody, což rovněž může způsobit ztvrdnutí tkaniny. Zdá se vám, že občas zůstává zbytek prášku v ručnících? U praček, které vodu odměřují je možné i namočit ručníky před samotným praním, pračka pak přidá podle váhy i více vody na praní a máchání.A co vaše oblíbená aviváž?

Rozhodně ji nepoužívejte. Ručníky sice budou krásně vonět, ale to je to jediná služba, kterou vám aviváž udělá. Při použití totiž ulpí na ručnících jako film a slepí vlákna k sobě. Vaše osušky tím významně ztratí nejen savost, ale i hebkost a měkkost. A díky změkčovačům v avivážích obsažených se na ručnících tvoří žmolky. Ručník už nikdy nebude jako předtím. Pokud máte ručníky ztvrdlé po aviváži, vyperte je několikrát pouze v čisté vodě a sušte dle návodu. Napáchané škody se podaří částečně napravit.

Tvrdá voda může také způsobovat tvrdost ručníků. Pokud už máte ručníky zatvrdlé, namočte je přes noc v teplém 30% roztoku kyseliny citronové a pak vyperte obvyklým způsobem. Jako prevenci proti vodnímu kameni do praní přidávejte jedlou sodu a místo aviváže ocet. Soda navíc pomáhá udržet bělost prádla. Nebojte se nepříjemného odéru octa, vyčichne při sušení.

Nechat správně vysušit se vyplatí

Ručníky sušte pouze nutnou dobu, prádlo nenechávejte přeschnout. Nikdy nesušte ručníky na horkých radiátorech, přímým horkem by se poškodila vlákna. Ideální je však sušit ručníky v sušičce na program k tomu určený. Pokud ji nemáte, použijte šňůru, ručníky před věšením ještě vlhké vytvarujte a natáhněte. Můžete je i vyžehlit, při žehlení však používejte napařovací žehličku. Párou se nahřejí a zvláční.

Základem správné péče o ručníky je už výběr v obchodě. Při koupi ručníků volí mnoho lidí takové, které se barevně hodí do koupelny a ladí s doplňky. To by ale nemělo být tím hlavním kritériem, zvláště pokud chcete mít doma kvalitní ručníky. Mezi ty základní kritéria patří gramáž, výška vlasu a materiál. Gramáž se uvádí v gramech na metr čtvereční. Aby byl ručník příjemný a nadýchaný, musí mít gramáž nejméně 450 g/m2 a více. Hebkost ručníku je dána délkou vláken a výškou vlasu. Ručníky určené k příjemnému hýčkání mají delší vlas, ručníky s kratším vlasem se hodí spíše jako masážní, třeba do sauny.

V poslední době získávají na oblibě ručníky z bambusové viskózy nejlépe s gramáží 720 gramů na metr čtvereční. Mezi nejlepší vlastnosti bambusu patří přirozená antibiotická funkce. Ručník není náchylný na plísně a bakterie. Bambusový ručník má třikrát vyšší savost než z běžného materiálu.