Jak vyčistit okapy od listí a usazenin a kdy okapy čistit

střecha plná listí

Okapy odvádějí vodu ze střechy a pomáhají tak chránit dům před nežádoucím prosakováním a vlhkostí. Pokud jsou ale okapy zanesené a voda usazeninami neproteče, najde ji jinou cestičku ven. Nejčastěji přes vaši fasádu nebo do podkroví a neštěstí je na světě. Je tedy ideální udržovat okapy čisté tak, aby voda mohla řádně odtékat a nepoškodila váš domov.

Kdy provádět čištění okapů?

Okapy čistíme pravidelně na jaře a na podzim, kontrolujeme dle potřeby průběžně po celý rok. Nejvíce usazenin vzniká z mechu a ze spadaného listí, k ucpání může dojít i po větší bouřce, kdy vítr nanese do okapů kousky větví, listí a dalších předmětů.

Jak vyčistit okapy
Okapy odvádějí vodu ze střechy a pomáhají tak chránit dům před nežádoucím prosakováním a vlhkostí. Zdroj: pixabay.com

Pokud nebudete okapy pravidelně čistit, brzy dojde k jejich ucpání a voda může na vašem domě způsobit velké škody: od prosáklé fasády a zničenou omítku po vodu v podkroví. Čisté okapy, resp. regulovaný odtok vody, přispívá k zvýšené životnosti vašeho domu.

Jak vyčistit okapy?

Okapy čistíme ručně s pomocí klasického zahradnického náčiní (špachtle či malých hrábí) a rukavic. Abychom se dostali do potřebné výšky, použijeme stabilní a dobře zajištěný žebřík. Postupně zrevidujeme celý okap podél domu a odstraníme všechny nečistoty. Nečistoty dáváme do předem připraveného kbelíku.