Jak vybrat tu nejlepší mateřskou školku?

Jak vybrat tu nejlepší mateřskou školku?

Rodičovská „dovolená“ končí a pomalu se chystáte zpět do práce. Jak vybrat tu nejlepší školku pro vaše dítě? Na co si dát pozor a na co se zaměřit?

Jak  vybrat školku:  blízko domova nebo práce?

Kdysi bývalo zvykem umístit dítě v nejbližší mateřské škole, ale dnes už si můžete vybírat. Kromě místa bydliště mnozí rodiče volí variantu blízkosti školky k místu zaměstnání. Tady je však třeba myslet na to, že děti navštěvují školku přibližně tři roky – budete stále zaměstnaní na jednom místě?

Při volbě školky myslete i na neočekávané situace. Může se stát, že vám ze školky zavolají, že má vaše dítě teplotu a je třeba jej ihned odvézt domů. V takových to situacích je vzdálenost od jednoho z rodičů doslova klíčová.

školka

Výběr školky podle zaměření

Pokud chcete svému dítěti dát víc, než je standard českých školek, můžete využít speciální nabídky se zaměřením na výuku jazyků či rozšířenou pohybovou výchovu. Důležité je ujasnit si předem, co od školky očekáváte a jak chcete, aby vaše dítě během dne trávilo čas. V nabídce jsou také školy waldorfského typu, Montessori, zdravé, lesní a ekoškoly , církevní a se speciálním zaměřením. Uvítají je i rodiče, kteří mají dítě se speciálními vzdělávacími potřebami či logopedickými a jinými vadami.

Možnosti stravování

Dalším zásadním parametrem pro výběr mateřské školky jsou možnosti stravování. Vaří se přímo ve vybrané školce? Případně odkud se jídlo dováží? Jaké suroviny jsou při přípravě používány?

Školky většinou na svých stránkách většinou zveřejňují aktuální jídelníčky. Podívejte se, co vaše dítě bude během dne jíst – splňuje jídelníček vaše požadavky na stravování?

Finance

Kolik vás to všechno bude stát? Cena se odvíjí od:

  • typu školky
  • možnostech stravování
  • zaměření školky a aktivitách

Pokud se rozhodujete podle finančního hlediska, nezapomeňte do celkové částky také připočítat náklady na odvoz dítěte do školky.

Většina školek nabízí jak možnost celodenního pobytu, tak zkrácených dní či příležitostného hlídání během dne apod.

Hodnocení školky

Snad nejdůležitějším parametrem pro jakékoli hodnocení je osobní zkušenost. Zapátrejte a zeptejte se rodičů, kam posílají své děti do školky a jak se jim tam líbí. Seznam školek a jejich hodnocení naleznete zde: školky ve vašem okolí a jejich hodnocení