Vybíráme sušičku. Na co se zaměřit?

pračka, sušička

Sušička na prádlo je obecně považována za nadstandardní vybavení domácnosti., přestože už si ji pořizuje čím dál tím více lidí. Pokud máte početnější rodinu, ušetří vám tenhle pomocník hodně času a práce. Jak si vybrat tu pravou?

Áčko se vyplatí!

Provoz myčky nebývá nejekonomičtější, i když záleží samozřejmě na množství sušeného prádla, jak často se suší, a především na energetické třídě výrobku. Tím se dostáváme k pořizovací ceně. Většina sušiček na našem trhu spadá do energetické třídy B nebo C, některé dokonce do skupiny D. Zaplatíte za ně v průměru od sedmi do osmnácti tisíc korun (záleží také na jejím typu a kapacitě), v konečném výsledku ale neušetříte, protože náklady na provoz budou samozřejmě vyšší. Proto se, stejně jako u ostatních elektrických spotřebičů, vyplatí investovat do přístroje s energetickou třídou A, A+ nebo A++. Na takový nákup si ale připravte o trochu více peněz. Určitě se vám investice vrátí.


Záleží i na pračce

Z hlediska ekonomičnosti sušičky je důležité také to, jakou používáte pračku. Platí, že čím více má otáček, tím lépe. Prádlo se v pračce důkladněji vyždímá, sušička není nadměrně zatížena a provoz se neprodražuje. Pračka by proto měla mít minimálně 850 otáček za minutu.

Velkou výhodou je, že na suché prádlo nemusíte čekat celý den. Sušička si s mokrým oblečením poradí do dvou hodin a prádlo vám navíc usuší přesně, jak potřebujete. I tady máte možnost volby celé škály užitečných programů. Zvažovat byste měli podle toho, jaké nároky má na sušení vaše konkrétní rodina. Není třeba pořizovat si sušičku s mnoha programy, které nakonec stejně neužijete.


Žehlení je hračka

Pokud chcete prádlo žehlit, stačí si nastavit program tak, aby zůstalo více či méně vlhké. Bez žehlení se obejde i to prádlo, které jste dříve žehlit museli. Sušička totiž pomačká oblečení méně, než kdybyste jej pověsili na šňůru. Všechny sušičky pracují s ohřátým vzduchem, který pomocí ventilátorů proudí skrze prádlo. Podle mechanismu sušení se dělí ještě na odvětrávací (ekonomičtější, ale náročnější na umístění) a kondenzační.

Dva v jednom jen do malých bytů

Výrobci praček nabízejí odpradávna i řešení “dva v jednom”. Vždy je lepší, když budete mít sušičku samostatně. Když se pokazí jedno, nejde druhé. Pračka se sušičkou dohromady je vhodná především do malých domácností, kde není místa nazbyt. Má ale také své ,,mouchy“. Je to především menší kapacita a vyšší spotřeba vody. S tím budete muset počítat.