Jak v létě vyzrát na otravné vosy? Hlavně klid a žádnou paniku!

Jak v létě vyzrát na otravné vosy? Hlavně klid a žádnou paniku!

Vosy jsou blanokřídlý hmyz, kterým se setkáme nejčastěji v letních měsících, na podzim totiž umírají. Vosy samy většinou neútočí, ale pokud jsou v ohrožení nebo pokud se ohrožené cítí, zaútočí okamžitě. Živí se především nektarem, ale dokáží pozřít téměř cokoliv. Uloví i hmyz, který je větší než ony samy. Dávka jedu, kterou vpraví své oběti do těla, je prakticky smrtelná a napadený hmyz je velmi rychle mrtev. Jejich nejoblíbenější potravou je shnilé a přezrálé ovoce, které bývá často již ve stadiu kvašení, a tak obsahuje určité procento alkoholu. Vosy alkohol omámí a v takovém stavu jsou ještě nebezpečnější, že mohou dokonce zaútočit bezdůvodně.

Jak předejít případnému bodnutí

Nechoďte bosí, a pokud jíte venku, jídlo i nápoje přikrývejte. Ze skleničky pijte brčkem. V současné době jsou v prodeji ideální sklenice s víčkem a otvorem pro brčko, které jsou do přírody nejlepším řešením. Vosy a hmyz vůbec, nemá rád výrazné éterické oleje. Můžete umístit na zahradní stůl mističku s hřebíčkovým olejem, který si doma připravíte povařením celých hřebíčků v rostlinném oleji v poměru 5 celých hřebíčků na 1 polévkovou lžíci oleje po dobu dvou minut a necháte je v něm louhovat do druhého dne. Doporučuje se také sníst jeden stroužek česneku dvakrát denně, užívat česnekové tabletky nebo B-komplex. Ale to je spíše jednorázové řešení pro výlety do přírody a ne pro každodenní pobyt na venkově.Pomohou závěsné lapače a pasti

Lapače a pasti můžete pořídit v obchodech, nebo si je doma jednoduše vyrobit. U všech platí, že vosy se musí dostat dovnitř, ale ven už ne. Z plastové lahve odříznete vrchní třetinu, naplníte dno sladkou šťávou, zralým měkkým ovocem, nebo zbytkem limonády či pivem. Odříznutý vršek otočíte směrem do lahve tak, aby mezi stěnami nebyla mezera. Dobře připevníte širokou lepicí páskou. Do horního okraje pasti udělejte dva malé otvory a protáhněte provázek na pověšení na strom. Nebo zkuste do litrové zavařovací sklenice se šroubovacím uzávěrem nalít opět nějaký sladký nektar či kousky ovoce. Ve víčku uděláte tak velké díry, aby vosa mohla vlézt dovnitř. Víčko našroubujete na sklenici a umístíte na potřebné místo. Pasti je třeba tak dvakrát týdně vyčistit od mrtvých vos a dalšího hmyzu a naplnit novou náplní.

A co když objevíte překvapení v podobě hnízda?

Vosí hnízdo v zemi můžete zalít vroucí vodou, zasypat pískem nebo ucpat vlhkým jílem nebo drnem. Další možností je noru zapálit pomocí hořlavých sirných knotů. Vosí hnízda zavěšená na střeše, na trámech a v podobných prostorách, se nejlépe likvidují insekticidními postřiky, které nastříkáte na hnízdo z bezpečné vzdálenosti. Při všech procedurách si chraňte obličej i ostatní části těla. Likvidaci hnízda provádějte večer, kdy už vosy nalétaly zpět do hnízda a chystají se k odpočinku. Postřik je většinou třeba několikrát opakovat. Pokud se bojíte takových procedur, nebo jste alergici, zvolte odbornou pomoc a zavolejte hasiče nebo firmu, která se likvidací zabývá.

Když už vás píchne

Prvotní reakcí na žihadlo je bolest a poté zarudnutí a následný otok. Nejprve ránu ošetřete octem, který zmírní účinky vosího jedu, dále je třeba místo chladit a namazat mastí určenou na bodnutí hmyzem. Při poranění končetin zmizí následky bodnutí samy a není se čeho obávat, pokud nejste v rizikové skupině alergiků. Pro každého, a zvláště pro děti, však může být bodnutí do krku nebo do jazyka, který by mohl rychle otéct a bránit dýchání. V tomto případě vyhledejte co nejrychleji lékaře.