Jak se postarat o mazlíčka během ohňostrojů

Jak se postarat o mazlíčka během ohňostrojů

Přes 80 % domácích mazlíčků se bojí ohňostrojů. Jak by také ne: světelné efekty jsou spojeny s hlasitými zvuky, které jsou zvířaty vnímány několikanásobně intenzivněji než člověkem. Strach z neznámého a nepříjemné pocity mohou u zvířete způsobit trvalé poškození nervů, snaha o útěk může vyústit i ve smrtelná zranění. Máme pro vás pár tipů, jak se o mazlíčka postarat během ohňostroje a jak mu zajistit klid a bezpečí.

kocka a pes

Plánujte a buďte napřed

Zjistěte si přesný čas ohňostrojů a místo jejich konání. Samozřejmě nemůžete ovlivnit domácí ohňostroje během Silvestra. Co ale můžete, je zjistit, kdy se koná novoroční ohňostroj (či k jinému předpokládanému datu) a jak daleko je od vašeho domova. Z toho také posoudíte, do jaké míry vás hluková vlna zasáhne.

Nevycházejte pokud nemusíte

Během plánovaných ohňostrojů nevycházejte ven. Pro vycházky také nejsou vhodné dny, kdy lze očekávat domácí odpalování rachejtlí a ohňostrojů, především Vánoce a Silvestr. V tyto dny buďte obzvláště opatrní, nikdy nevíte, kdy vám rachejtle „spadne na hlavu“. Blízkost výbuchu může u zvířete vyvolat náhlou paniku a útěk. Vycházka se tak změní v hledání mazlíčka a doufání, že neskončil pod koly aut… V zájmu vašeho mazlíčka si raději přivstaňte a venčete brzy ráno či vyjeďte autem do klidnějších míst.

Pro případ útěku

Nepříjemné a vtíravé zvuky u zvířat vyvolávají paniku a jejich pud sebezáchovy velí k útěku. Nemusíte být zrovna na procházce, stačí nepozorně otevřené dveře. Před exponovanými dny se proto ujistěte, že má váš mazlíček identifikační označení.

Příprava domova před začátkem

Během nepříjemných zvuků je domov jedinou bezpečnou zónou pro vašeho mazlíčka. Proto udělejte ze svého domova zónu bezpečí.

  • Rozsviťte světla. Světlo zvyšuje pocit bezpečí.
  • Mazlíčka dejte do místnosti s nejnižším dopadem zvuku.
  • V místnosti zatáhněte závěsy, aby nebyly vidět světelné efekty. V případě, že je zvíře v kleci, přehoďte přes ni přehoz. Pozor, musí být prodyšný! 🙂
  • V případě, že má zvíře volný pobyt po místnosti, odstraňte z jeho dosahu všechny předměty, které by mohlo poškodit či si jimi samo ublížit.

I přes rozsvícená světla a veškerá bezpečnostní opatření uklidní vašeho mazlíčka ze všeho nejvíc vaše přítomnost. Pokud je to možné, zůstaňte během ohňostrojů s ním, mluvte na něj, pohlaďte ho…

Celoroční příprava

Svého mazlíčka můžete na hluk postupně zvykat. Stačí, když během roku budete pouštět nahrávky podobných zvuků. Důležité je ale navození poklidné atmosféry, a tím snaha o co možná největší potlačení strachu. Během pouštění záznamu mazlíčka hlaďte a přátelsky k němu promlouvejte.

Ideální je začít už u mláďat a naučit je, že se jedná o naprosto normální zvuky, kterých se netřeba bát. S rostoucím věkem se, stejně jako u člověka, míra přivykání snižuje.

Jakou máte zkušenost vy?