Užitečné rady, jak přesazovat pokojové rostliny

kaktusy, přesazování, pokojové rostliny

Pokojové rostliny oživují a zkrášlují většinu domovů a jsou důležitou součástí interiéru. Pokud se jim ale má u vás doma dobře dařit, je třeba je včas přesazovat do vhodné zeminy.

Do čeho…

Nový květináč nemusí být v průměru větší o více než dva centimetry. Mylná je představa, že když použijete velkou nádobu, přesazování se za rok vyhnete. Rostlina totiž nestačí příliš velkou vrstvu zeminy prokořenit a tato půda pak může působit dokonce škodlivě.


Substrát

Živiny, které substrát obsahuje, se časem díky zálivce vyplavují. Je tedy důležité pravidelné přihnojování. Ale pozor – některým druhům vyšší obsah minerálů neprospívá. Přihnojujte zhruba jednou za dva až tři týdny, tedy v době, kdy se rostlina nejvíce rozvíjí.

Měnit nebo přidat

Mladé rostlinky by se správně měly přesazovat každý rok, těm starším postačí výměna půdy jednou za dva až čtyři roky. Pokud s jejich přesazením otálíte, kořeny už nemohou přirůstat a hustě se větví. Jestliže nejste zrovna náruživým pěstitelem pokojových květin a na přesazování pravidelně zapomínáte, dosypte přinejmenším jednou za čas do květináče vhodný substrát. Tím sice nezabráníte tvrdnutí ani odumírání kořenů, tento stav však alespoň oddálíte.


Kdy přesazovat?

Nejvhodnější období je od března do května. Na jaře se totiž rostliny nejlépe vzpamatují ze zásahu, který pro ně přesazování představuje. Většině pokojových rostlin nejlépe vyhovuje jílovo – rašelinový substrát.

Několik užitečných rad, jak přesazovat pokojové rostliny:

  1. Složení zeminy musí vždy odpovídat požadavkům konkrétní rostliny.
  2. Týden před přesazováním rostlinu přihnojte, snadněji se pak v nové nádobě zakoření.
  3. Po přesazení nějakou dobu nepřihnojujte, počkejte, až se rostlina dobře zakoření.
  4. Květináče neplňte substrátem až po okraj; nechte ještě přibližně dva centimetry na zalévání.
  5. Zemina by neměla být nikdy převlhčena, ale ani by neměla přeschnout. Proto zalévejte přiměřeně. Ve chvíli, kdy začne voda vytékat do misky pod květináčem, se zálivkou přestaňte.

Tak ať se vám to doma pěkně zelená!