Jak na skvrny od trávy? Zbavte se jich pomocí speciálních triků!

Skvrny od trávy? Zbavte se jich pomocí speciálních triků!

Skvrny od trávy jsou malou záhadou. Občas na ně stačí pračka a jindy nezmizí ani po použití těch nejlepších triků. Přesto doporučuji skvrny vyčistit, než oblečení hodíte do pračky. Co na ně nejlépe zabírá?

 • Voda

  Jako první varianta se nabízí voda. Pokud skvrny od trávy ihned zaperete ve vodě, situaci pouze zhoršíte. Vodou se skvrna dostane hlouběji do vlákna a pouze se rozšíří. Tuto variantu vynechte, tedy pokud vaše děti nevymáchaly kalhoty od trávy v potoce.

 • Ocet

  Pod skvrnu umístěte pevný podklad, ať octem nepromáčíte celý oděv. Ocet (a stejně tak líh) funguje dobře u bavlněných stálobarevných tkanin, lnu nebo džínoviny a dalších. U barevných trik nebo kalhot může zapříčinit ztrátu barvy. Ocet si dejte do mističky a postižené místo potírejte houbičkou. Ocet nechte zaschnout, namočte do voní lázně a poté oděv vyperte standardně v pračce, jak jste zvyklí.

 • Líh

  Skvrnu nejprve potřete lihem. Potírejte vatičkou namočenou v trošce lihu od krajů směrem ke středu skvrny. Nezapomeňte si ale dát do kalhot nebo prostě pod skvrnu podložku. Je zbytečné potírat lihem celý oděv. Líh nechte působit, než vyprchá, a vyschne. Teprve poté oděv namočte do vodní lázně s mýdlovou vodou a nakonec nezapomeňte vyprat v pračce na 40 °.

 • Brambora

  Traduje se, že pokud skvrny přetřete rozkrojenou bramborou, zabere to a skvrny zmizí. I když to není úplně beznadějné, škrob z brambor nikdy flek nezlikviduje úplně. I když pak oděv vyperete, skvrna je stále i když jen slabě, viditelná. Doporučujeme tedy raději volit jiný postup.


 • Čistá voda a pračka

  Hodit oděv potřísněný trávou pouze do pračky může být zajímavý pokus. Některé skvrny se totiž vyperou a jiné ne. A jakmile je jednou zaperete, skvrny se budou držet pevně z oděvu je budete dostávat velice špatně, půjde-li to vůbec. Zkuste proto raději počkat a nejdřív vyzkoušejte některý z čisticích prostředků, který doporučujeme.

 • Mýdlo s jelenem – žlučové mýdlo

  Prací mýdlo nebo mýdlo na skvrny. Tato mýdla vyperou snad vše, od mastných skvrn, flíčky od mrkve na oblečení malých dětí, po skvrny od trávy. Oděv namočte a silně namydlete. Nechte působit nejméně půl hodiny a poté opět použijte prací cyklus.

 • Prací prášek

  Výrobci pracích prášků také na trh pravidelně uvádějí své specializované výrobky určené přímo na skvrny. Pokud máte s nějakým dobré zkušenosti a používáte ho dlouho, zkuste ho i na skvrny od trávy. V každém případě oděv poté klasicky vyperte v pračce. Právě finální mechanické pohyby v pračce dopomohou skvrny dočistit.

Co se týká sušení, nikdy nedávejte dotyčný kus prádla na sušák, na šňůru na sluníčko nebo do sušičky, pokud jste se nepřesvědčili, že skvrna zcela zmizela. Pokud prádlo uschne a skvrna není zcela vyčištěná, může se stát, že na něm zůstane navždy. Pokud tedy zjistíte, že na vašem oděvu skvrna drží, nezbývá vám nic jiného, než ji opět předčistit a znovu vyprat.