Okno dělají pěkné záclony. Jak je udržovat čisté a zářivé?

žena s bílými záclonami

I když jsou již okenní žaluzie naprostou samozřejmostí a mohly by s klidem nahradit funkci záclon, lidé se jich nevzdávají. Dotvářejí celkový vzhled místnosti a dělají domov útulnější. Horší už je to s jejich údržbou. Do té se nikomu moc nechce, ale je zapotřebí.

Správná péče je důležitá

I když to tak na začátku nikdy nevypadá, se záclonami zas tak moc práce není. Pokud je ale používáte dlouho, mohou se opotřebovat nebo zašednout. Poškodit se dají také při neopatrném praní. A protože kvalitní pěkná záclona není dnes zrovna levná, vyplatí se o ně správně pečovat.


Jak je šetrně vyprat

Záclony sejměte z okna, opatrně vyprašte a do pračky je vkládejte složené. Pračku nastavte na 30 až 40 °C, záleží na typu a stavu textilie. Naprogramujte také předpírku a jemné odstředění a pokud jsou záclony zašedlé, k pracímu prášku přidejte ještě bělící přípravek. Do posledního máchání pak přilijte aviváž na antistatické prádlo. I když to není vidět, v záclonách se udržuje značné množství prachu. Proto je vždy, ještě před tím, než je namočíte, důkladně vyprašte.


Na šedou barvu sůl

Pokud vám záclony časem díky působení prachu a kuchyňských, případně nikotinových výparů zešednou, snadno je vybělíte ještě před praním pomocí roztoku vody a soli. Do deseti litrů vody přidejte dvě až tři polévkové lžíce soli a záclony nechte namočené alespoň tři hodiny. Pak je vyperte. Můžete použít také speciální sůl pro čištění záclon, která odstraní nečistoty ještě spolehlivěji.

Místo žehlení stačí dobře pověsit
Záclony vyvěste ještě vlhké, aby se dobře napnuly a nepomačkaly se. Pokud jste to neudělali, vzniklé přehyby se budou těžko žehlit. Nemusíte je však znovu namáčet, stačí je navlhčit pomocí rozprašovače na květiny. Záclony rozhodně neždímejte – umělá vlákna by se polámala a záclona by zůstala navždy pomačkaná. Žehlit je můžete, ale jen na nejnižší teplotu.

Když se vám prát nechce

Praním záclon se zabývají i některé úklidové firmy. Pokud jsou silněji znečištěny, můžete jejich ošetření svěřit odborníkům. V některých případech je praní a věšení záclon započítané automaticky v ceně mytí oken.