Péče o zahradu: jak hnojit v létě

sluneční paprsek

Léto je pro mnoho rostlin nejnáročnější dobou. A nejde jen o to, že je nejteplejší počasí. Rostliny intenzivně kvetou a mnohé nasazují na plody, které dozrávají, tím i čerpají zásoby živiny z půdy. Na začátku srpna je tedy ideální čas na poslední letní hnojení.

Hnojení stromů

Pro stromy i keře neplodící je přes léto vhodné hnojivo s vysokým obsahem dusíku, které podporuje růst. Pro stromy ovocné pak volíme přímo hnojivo pro tyto stromy určené. Většinou se jedná o granulovaná hnojiva, která se v doporučené dávce rozhodí v blízkosti kmene a mělce zapraví do půdy. Živiny se z hnojiva uvolňují postupně, a hnojení je tedy třeba provádět většinou pouze 1 – 2 x ročně. K hnojení patří i zálivka, která umožní lepší uvolňování živin z hnojiva.


Květiny

Na květiny není potřeba hnojiv, která by byla organická, tedy pokud si nepěstujete jedlé rostliny. U rostlin na okrasu můžeme tedy v klidu použít klasická anorganická hnojiva. Zde jsou pak vhodnější hnojiva s nižším obsahem dusíku, která podpoří kvetení. Můžeme vybírat z hnojiv určených pouze pro určitý druh květin, kde jsou brány v potaz specifické potřeby jednotlivých květin (např. pro růže nebo pelargonie) nebo hnojiva univerzální, které podporují květy a růst rostlin. I zde můžeme použít přírodní hnojiva jako kompost, kravský nebo slepičí hnůj.


Bylinky

Používejte vždy jemnější hnojiva oproti ostatním rostlinám, bylinky nepotřebují takové hnojení, stačí jednou za měsíc do zálivky přidat doporučenou dávku speciálního bylinkového hnojiva. Dejte pozor na přehnojení, bylinky se konzumují celé a přebytky hnojiva by se mohly usazovat ve stoncích a listech.

Zelenina

Aktuálně je vše v plném běhu a rostliny plodí s přispěním sluníčka a úroda je krásná. V tomto období nehnojte. Pokud máte rostliny víceleté, počkejte s hnojením až na podzim, jinak rostliny po skončení léta zlikvidujte a záhonky připravte na zimu.


Péče o trávník

I váš trávník potřebuje hnojit. Tady více než jinde platí, že musíte pečlivě dbát na přesné dávkování. Postupujte vždy podle rad výrobce, jen tak vám hnojivo bude k užitku. Předávkováním hnojiva byste mohli trávník jenom spálit. Ale ani menší dávka hnojiva není k užitku, trávník z něj nezíská všechny potřebné živiny. Nepoužívejte jedno hnojivo, bez ohledu na roční období. I hnojivo se totiž musí přizpůsobit ročnímu koloběhu. Trávník si na jaře žádá více dusíku, letní a podzimní hnojivo má zase převahu draslíku. Základem úspěchu je rovnoměrné rozvrstvení hnojiva po celé zatravněné ploše. U malých předzahrádek to zvládnete ručně, ale u větších ploch už to může být problém, použijte raději rozmetač nebo speciální vozík.

Při hnojení nezapomeňte ani na vaše pokojové rostliny, i ty si zaslouží vaši pozornost a péči.