Hygge. Trend jednoduchosti a štěstí právě letí.

krb

Aktuální recept, jak být šťastný nebo prostě žít spokojený život, pochází z Dánska. Hygge, v poslední době často skloňované dánské slovo, jste již určitě zaslechli. Tak jak to vlastně je s tím receptem na štěstí?Co znamená hygge

„Hygge je pocit, který zažíváte během bouřky, když jste v pohodlných ponožkách schoulení na pohovce, přikrytí měkkou dekou. Je to ten pocit, když u stolu osvětleném svíčkami společně se svými milovanými jíte své oblíbené jídlo a povídáte si. Je to pocit, který se vás zmocní, když se s šálkem oblíbené kávy v ruce díváte na rudé ranní světlo na jasné modré obloze. Hygge je o atmosféře a prožitku. Je to o sdílení se s lidmi, které máme rádi. Pocit domova. Pocit bezpečí. Pocit vnitřního klidu a blaženosti. Hygge je důvod, proč jsou Dánové nejšťastnějšími lidmi na světě,“ říká Meik Wiking, ředitel Institutu pro výzkum štěstí v Kodani.

Jak žít hygge?

Tzv. recept na štěstí přeci nemůže být univerzální a stejný, tak jak se dá podle tohoto receptu žít? Jedná se spíše o postoj k životu a to, jak si i ve skromných podmínkách umíme i z maličkostí udělat zázrak, který nás hřejivě obejme a pohladí. Je to i v chování, zaměření se na rodinu, blízké, ale i zcela neznámé. Dánové nemají rádi spory a hádky, proto jednají tak, aby k nim nemuselo dojít, s vlídností, respektem a starostí o druhé bude váš život jistě příjemnější. Naučit se si dělat příjemné chvíle i když se nám nechce je hygge umění. Nechce se vám vařit večeře? Pusťte si příjemnou hudbu, nalijte sklenku vína nebo třeba oblíbeného džusu a přivolejte i celou rodinu, děti si mohou hrát a vy si při vaření budete příjemně povídat a najednou je z nudné povinnosti příjemně strávená chvíle.

Každý den hygge

Ilustrační snímky hygge zpodobňují jako pohodu u krbu v teplé dece s rozsvícenými svíčkami, sklenkou svařeného vína a knížkou nebo v obklopení svým blízkých. Prostě pohoda. Můžete si ji udělat každý den a nemusíte kvůli tomu ani pít denně víno. Zkuste se na chvilku vypnout. Vypněte televizi, odložte mobil i třeba mytí nádobí. Stačí si příjemně posedět s rodinou, popovídat, společně se smát. Prostě si udělat chvilku pohody. Stres, hromadění, elektronika, i toto jsou příznaky dnešní uspěchané doby. Hygge je pravý opak. To neznamená, že byste měli vyhodit polovinu věcí a mobil z okna, jen uvažujte, než pořídíte nové věci, zda je opravdu potřebujete a vytřiďte staré. Klid vám přivodí i to, že odložíte na večer mobil. Možná to nepůjde hned a stresové bude spíš mobil odložit, ale časem se to naučíte. Na styl hygge nenajedete určitě během jednoho dne, ale pokud se vám alespoň občas podaří vypnout stresový a uspěchaný svět a udělat si chvíle příjemné pohody, stojí to za to. Ve vzpomínkách si pak často pamatujeme okamžiky, vůně, atmosféru a vzpomínky s hygge budou jistě příjemné.