Hrozí velké sucho! Jak se starat o trávník, aby přežil? Zkuste tyhle tipy

Hrozí velké sucho! Jak zařídit, aby váš trávník přežil? Zkuste tyhle tipy

Ještě, že přišlo pár deštivých a chladnějších dnů. Letošní jaro vlastně jarem nebylo. Teploty byly převážnou většinu dní letní, a tak sucho, které jindy hrozí až v červencových či srpnových dnech, přišlo nečekaně brzy.

Dlouhodobé sucho má vliv na veškerou vegetaci, a pokud se chceme postarat o svůj trávník, a ještě šetřit vodou, je třeba učinit opatření, díky nimž trávník tak rychle nevyschne. Výhodu mají ti, kteří mají dostatek dešťové vody nebo vlastní studnu. Pokud je suché období a je vyhlášen zákaz zalévání z obecních vodovodů, mají vlastníci studny přece jen větší možnost udržet svůj trávník v kondici.

Jak a kdy nejlépe sekat trávník?

Základním pravidlem je nesekat úplně na krátko. Ideální výška trávníků v suchém období je okolo 5 cm, ve stínu může být i 6 cm. Příliš nízké posekání ubírá trávníku sílu a ten pak zbytečně rychle vysychá. Když jej necháte o jeden až 1,5 cm vyšší, zabráníte vysoušení půdy. Pokud chcete mít trávník ještě delší, trávě tím jedině prospějete, protože si udrží více vláhy. Trávník nesekejte při velmi vysokých teplotách, počkejte na večer, kdy se teplota vzduchu sníží.

V letních obdobích odborníci doporučují také rozhrnout posekanou, několikrát přeseknutou a rozdrcenou trávu po celé ploše trávníku, a tak ji vlastně zamulčovat a udržet v ní více vlhkosti. Pokud vám tráva nevadí, že byste si ji například nosili na botách do domu, je to účinný prostředek proti rychlému vypaření vody z půdy a vyschnutí trávníku.

Jestliže je tráva přerostlá, například po vašem návratu z dovolené, nezkracujte ji hned na obvyklou délku, ale zhruba o třetinu výšky a za pár dní sekání zopakujte, až se dostanete na potřebnou výšku trávníku.

Vody to chce tak akorát

Po sekání by měla následovat zálivka. A jak poznáme, že je potřebná? Když šlápnete na trávník a tráva se nezvedne, určitě potřebuje zalít. Trávníku ale vadí přemokření i sucho, a tak se to se zaléváním nemá přehánět. Lépe je méně často, ale vydatně. Zaléváme většinou večer, ale nejlépe půda vsákne vodu kolem 4. hodiny ráno, kdy se vypařuje nejméně vlhkosti do vzduchu. Jestliže máte automatický zavlažovací systém, zapněte jej na tento čas a máte po starostech. Jestliže zaléváte ručně, zalévejte buď pozdě večer, nebo časně ráno.

V létě při větších vedrech potřebují kořínky trávníku brát vláhu z hloubky až kolem 20 cm. To znamená vydatnou zálivku, aby voda doputovala k travním kořenům. Výjimkou jsou nově oseté plochy, ty musí být vlhké neustále, jinak klíčky přeschnou a trávník nevzejde. Avšak léto je obecně pro zakládání nového trávníku nevhodné právě z důvodů vysokých teplot a častého sucha. Takže pokud to není bezpodmínečně nutné, je lépe se založením trávníku počkat do září.

S hnojením opatrně!

Trávník se sice má pravidelně hnojit, ale pokud jsou v létě vysoké teploty a málo vláhy, měli bychom se travních hnojiv vyvarovat. Ta jsou dobře účinná pouze v kombinaci s dostatečným množstvím vláhy. Pokud chybí, hnojivo by trávník spálilo a těžce poškodilo.