Historie lyžování: u nás začalo na Václavském náměstí

staré lyže

Víte, že lyže se používají už od 16. století? K nám se dostaly později a historie lyžování se začala psát před 131 lety právě na Václavském náměstí.

Lyže lze považovat za jeden z nejstarších způsobů dopravy na sněhu. Byly důležitým a mnohdy i jediným prostředkem umožňující pohyb v zasněženém prostředí, a to především v zemích, kde je po většinu roku sníh.

Používání sněžnic severskými a vysokohorskými národy je doloženo již tisíce let před naším letopočtem. Významnou proměnu prodělaly sněžnice v severních oblastech Evropy a Asie. Protáhly se a zúžily, což umožnilo nejen chůzi, ale i rychlejší klouzavý běh na sněhu. Od 16. stol. již existuje mnoho písemných dokladů o lyžování, a to jak ze Skandinávie, tak z Ruska, Polska, Číny, Koreje i Japonska. Kromě lovu a dopravy lidí a nákladu sloužily lyže také k vojenským účelům. Nejstarší zprávy o válce na lyžích pocházejí z doby kolem roku 1200.Jak bohaté jsou zprávy o lyžování ze Skandinávie, tak chudé jsou z ostatních částí Evropy. Víme, že lyže používaly od 16. stol. v anglickém hrabství Devonshire a také od 17. století ve Slovinsku.

Nový sport

Období sportovního využití lyží začíná v polovině 19. stol. Norsko je považováno za kolébku sportovního lyžování hlavně díky obyvatelům Telemarku, kteří své lyžařské umění předváděli na velkých lidových slavnostech. Telemarčané byli jako první schopni sjíždět ve vzpřímeném postoji. Lyže ovládali pomocí dvou holí a pohybu dolních končetin. Vyvinuli dva způsoby zatáčení – kristianii a pro nás, z hlediska carvingových lyží, důležitý telemark. Do střední Evropy se lyže rozšířily díky výpravě norského cestovatele Fridtjofa Nansena do Grónska. Norský polárník, vědec a diplomat o své výpravě napsal knihu, která zpopularizovala lyžování ve světě.

Lyžování u nás

Do českých zemí se lyže poprvé dostaly prostřednictvím Josefa Rösslera-Ořovského. Tento všestranný český sportovec a sportovní organizátor patří k největším postavám českého sportu. Již ve svých 12 letech v roce 1881 založil se svými spolužáky Bruslařský klub. A v roce 1887 zapůsobila náhoda, díky níž se v českých zemích rozšířil nový sport. Rössler-Ořovský potřeboval pro klub nové brusle, a tak si napsal výrobci do Norska o ceník. Pod svůj podpis připsal také název klubu – Bruslařský klub Praha. To si v Norsku vyložili jako Bruslar ski klub – Bruslarův lyžařský klub – a ke katalogu bruslí přiložili i nabídku lyží. Josef Rössler-Ořovský nezaváhal, dva páry lyží objednal a hned po doručení také se svým bratrem vyzkoušel.

V noci z 5. na 6. ledna 1887 sjeli na lyžích Václavské náměstí a o novém sportu bylo rozhodnuto. Krátce nato založil první lyžařský klub v Evropě mimo území Skandinávie. Tak se Češi zařadili mezi průkopníky lyžování ve střední Evropě.