Fototapety mění styl bydlení. Jak vybrat?

hory, krajina

Interiér bytu můžeme proměnit rychle a efektně. Stačí k tomu fototapety, a to od velikosti obrazu až po velké formáty, které přikryjí celou stěnu. Bydlení pak dodají nový rozměr a energii.Malujete a malujete a stále to není ono. Sníte o větším bytě, o dálných krajích či tichu krásné zahrady. To vše si můžete dopřát prostřednictvím velkoformátových tapet. Během krátké doby vytvoříte ve svém bytě nový prostor, který navíc můžete velmi často změnit.

Oblíbené město, vysněné místo, tráva, les, pláž, koutek s knihami, dřevěný srub, kamenné obložení, či pokračování kamsi do prostoru mimo tenhle svět, to vše můžete mít doma. Může se zdát, že od stolku s kávou vkročíte do kouzelného světa, který pokračuje hned na hranici vašeho bytu. Jen natáhnout ruku a jít…

Všichni víme, co obnáší malování či tapetování celého bytu. Stěhování nábytku, spousta nepořádku a špíny. Někdy je opravdu nutné byt vyčistit, natřít stěny. Ale co potom? Stěny jsou bílé či jinak jednobarevné a chybí jim ta poslední tečka.

Velkoformátové tapety mohou být právě tím, co modernímu bydlení chybí. Jsou vyráběny v mnoha rozměrech, tak je lze použít na celou stěnu, a tím například opticky zvětšit stísněný prostor. Jejich aplikace je jednoduchá a výsledek velmi příjemný.

Jak vybrat fototapetu

Většina velkoformátových tapet působí prostorově, nebo jsou přímo ve 3D, což místnostem propůjčí další osobité kouzlo a stěna se rázem stane dominantou celého prostoru. Výhodou je nejen snadná aplikace, ale i rychlé odstranění, a tak se místnost může proměnit takřka ze dne na den. Některé firmy nabízejí možnost nechat si vyrobit tapetu na míru – podle vlastního návrhu či fotografie. Můžete tak mít doma výhled na „svůj“ strom, oblíbené místo či vzpomínku na svého zvířecího kamaráda.

Při výběru tapety je nutné věnovat pozornost složení materiálu. Vinylové tapety jsou vyrobeny z umělé hmoty, a díky tomu odolné proti vlhkosti a otěru. Všechny moderní obrazové tapety mají také UV ochranu proti vyblednutí. Odolávají dobře mechanickému poškození a lze je čistit běžně dostupnými čisticími prostředky. Dobře zakrývají nerovnosti stěn a z důvodu nižší propustnosti také dobře drží teplo, na druhou stranu se nehodí do vlhkých prostor.

Vliesové tapety jsou vyrobené z netkaných textilií v kombinaci s polyesterem nebo celulózou. Jsou velmi příjemné nejen na dotyk, ale také na pohled. Jejich povrch je upraven do několika různorodých struktur. Materiál je charakteristický vysokou propustností vzduchu a vodní páry.Textilní tapety jsou náročné na aplikaci, a také mnohem dražší, avšak efekt takové tapety je na nejvyšší možné úrovni.

Příprava stěn

Pokud na stěnách máte staré tapety, tak se jich, než začnete s lepením nových, zbavte, nejlépe pomocí odstraňovače tapet. Stěnám neuškodí ošetření penetračním nátěrem, který se postará o sjednocení savosti podkladu.

Oproti práci s tradičními tapetami, kdy se lepit začíná vždy od rohu, fototapety je třeba správně umístit na stěnu, a začít od středu. Vyznačte si optický střed plochy, a od něj začněte s vyměřováním. Jestliže tapeta nepokrývá celou stěnu, nejprve si vyměřte spodní hranu od podlahy a následně i vrchní od stropu. Tužkou naznačte obě horizontální linky, tím docílíte dokonalého umístění.

Lepení tapet

Na vliesové tapety se používá vhodné tapetovací lepidlo. Pásy fototapety si rozložte na podlahu a zkontrolujte návaznost. První arch přiložte přesně na vyznačenou pomocnou čáru, přilepte a povrch uhlaďte kartáčem. Postupujte dále způsobem obvyklým u běžných tapet a dodržujte návod výrobce.

Aplikace samolepicí tapety je podobná, sice bez lepidla, ale stále musíme pečlivě kontrolovat návaznost jednotlivých pruhů. Nejprve odlepte vrchní hranu ochranné papírové vrstvy a přilepte. Postupně papír odlepujte a fólii stále pečlivě uhlazujte. Pomáhejte si hadříkem nebo plastovou stěrkou. Pokud se stane, že fólii nalepíte špatně, můžete ji opatrně odlepit a chybu napravit. Lepivost se rozvíjí pomalu a k dokonalému přilnutí dochází až po několika hodinách.

Nejen zeď

Samolepicí tapety většího formátu nejsou na rozdíl od klasických tapet určeny pouze na zeď, ale k dekorativnímu polepu všech hladkých a nesavých ploch v interiéru. Vzhledem k tomu, že jsou otěruvzdorné a plně omyvatelné, lze jimi polepit dveře, skříně, ledničku či kuchyňskou linku. Také můžeme vytvořit na stěně rodokmen, dětem v pokoji hračkářství, motýlí farmu, džungli se zvířátky či noční oblohu.

Fantazie návrhářů velkoformátových a samolepicích tapet je bezbřehá, a tak je jen na nás, jak proměníme náš okoukaný interiér moderními prvky, za krátký čas, jednoduše a levně.