Fasáda: Co byste měli vědět, když chcete dát domu nový kabát

ulice s rodinnými domy

Zcela nový ráz, nová energie, navýšení hodnoty domu – to všechno můžete změnit tím, že dopřejete vašemu domovu nový kabát. Fasádu můžete obnovit, ochránit, zkrášlit nebo zrenovovat. To už je pouze na vás.

 

Fasáda je opravdu kabátem domu. Plní mnoho nejrůznějších funkcí od estetické až po různé druhy ochrany domu před povětrnostními vlivy. Rovněž chrání budovu před případným mechanickým poškozením.

 

Pozor na pohyby podloží

Nejprve byste měli zjistit, zda objekt není postižen pohyby podloží. Proč? Stavby si mohou sedat, smršťovat se jejich jednotlivé části anebo vysychají například po povodních. Pokud vidíte trhliny na fasádě, je důležité přesvědčit se o tom, že t mají pouze statické příčiny. Přesněji řečeno, že jsou už bez pohybu.

Samotné zjištění provedete tak, že přes trhlinu v kolmém směru nanesete sádrový pásek a nejdříve po týdnu provedete jeho kontrolu. Pokud pásek praskl, bude nutné nejprve zajistit stabilitu stavby, protože se nejedná o pouhý statický pohyb. Pokud fasáda vašeho domu vykazuje trhliny kolem rámů oken nebo dveří v místech napojení omítky, musíte vyplnit praskliny trvale pružným tmelem, odolným proti UV nebo přetíratelnou barvou.


Vlasové trhliny

Ve fasádě mohou být také pouze vlasové trhlinky cca o šířce do 0,2 mm. Ty by se měly přetřít impregnací, která je vyplní a zajistí jejich potřebnou odolnost proti případnému pronikání vody.

Před konečnou povrchovou úpravou

Trhlinky a posléze i celá zbývající plocha jsou třeba přetřít univerzálním základem vyztuženým vlákny. Vytvoří se tak kontaktní můstek pro konečnou povrchovou úpravu.

Šedé mapy. Co s nimi?

Zejména po zimním období se často na omítkách domů v blízkosti silnic objevují místa pokrytá šedými mapami solí a místa s prýskající omítkou. Takové fasády je možné renovovat tzv. sanačními omítkami. Ty umožní odvedení vlhkosti ven ze zdiva do ovzduší a současně zajistí ukládání škodlivých solí v omítkové vrstvě. Aby to mělo smysl, je potřeba zamezit dalšímu průniku škodlivých solí do konstrukce domu.

Nezapomeňte na lešení

Prvním krokem k ošetření fasády je zajištění stavebního lešení. Můžete si jej půjčit v hobby marketu nebo u specializované firmy. Pokud opravu svěříte přímo vybrané firmě, pak lešení bude součástí dodávky.

Výběr barvy fasády

Nový vnější nátěr musí odolávat povětrnostním vlivům a zároveň zabezpečovat propustnost vlhkosti. Ať už jsou vaše představy o nové fasádě jakékoli, určitě si z barevné škály vyberete. Nezapomínejte však na to, že musí být vhodní pro konkrétní typ podkladu. Vzhled fasády si můžete navrhnout sami nebo to nechat na specializované firmě.

Ošetření fasády svépomocí

Před nanesením barvy je zapotřebí fasádu osušit, očistit a odstranit trhliny (viz. úvod článku). Nejjednodušší je fasádu očistit pomocí vysokotlakého čističe. Následně odstraňte viditelné nedostatky. Doplňte také starou uvolněnou omítku. Následně oblepte všechny dveře, okna apod. páskou. Aby byl podklad rovnoměrně savý a pevný, naneste vrstvu podkladového fasádního nátěru.

Natíráme

Ať už si zvolíte jakoukoli barvu, nenatírejte fasádu na přímém slunci, ve velmi horkých dnech a při teplotě pod 5 °C. Postupujte tak, že nejprve natřete rohy, hrany a přechody. Nezapomeňte fasádní barvu nanést ve dvou vrstvách. Zajistíte tím ochranný účinek, prodloužíte životnost a nátěr bude opravdu rovnoměrný.