Elegantní budoár. Každá dáma by ho měla mít!

ložnice, boudoir, budoár

Budoár (boudoir) – podle Slovníku cizích slov jde o elegantně zařízený dámský salonek. Toužíte ho mít doma? Proč ne!

Počátky dámských budoárů můžeme hledat v 18.století (v době vlády Ludvíka XIV. a XV.), kdy se podobné salonky začaly objevovat ve francouzských palácích. V překladu toto slovíčko znamenalo „mít vrtochy“, prostě být rozmarná. (A která žena není!) Budoár se stal jejím malým „soukromým královstvím“.

Tady vládnu já!
Mít tak místečko jen pro sebe! Která žena by si to dnes nepřála? A právě takovým koutkem byl i v dobách minulých budoár. Pro ostatní členy rodiny bylo tabu a dáma se tam mohla v případě potřeby uchýlit. No řekněte, nebraly byste to? Budoár byl zkrátka místem, kde vládla jen žena, místem, kde mohla nalézt kousíček soukromí.

Budoár dříve

Jak asi takové stylové místečko vypadalo? Nemohlo zde chybět zrcadlo s toaletkou, flakónky s parfémy, pudry, různá líčidla. V zásuvkách šla poschovávat spousta důležitých drobností či tajných milostných dopisů. Nechyběla pohodlná taburetka. Sofa či nějaké lehátko zvalo k odpočinku a přemítání. A bylo tu to nejdůležitější – klid a soukromí!


Budoár dnes

A jak by vypadal dnes? Moc by se asi nezměnil. Chcete-li si jej doma zařídit, žádný problém. Stačí k tomu kromě vyhrazeného místa pohovka, velké zrcadlo a místo na šminky a šperky. Šikovné jsou i různé skříňky, botníky se spoustou krásných bot, možná by se hodil i počítač s internetem, abyste byly neustále v aktuálním spojení s kamarádkami. Když nemáte moc místa, může posloužit i vaše ložnice. Strohé a jednoduché místo by se tak mohlo klidně proměnit v ryze ženský koutek plný tajemných vůní. V místo, kde si v klidu můžete zrelaxovat, přečíst si zajímavou knížku, kde vás nikdo „neotravuje“ a kde můžete dělat, co se vám zlíbí.


Zařiďte si ho po svém

Abyste se cítily opravdu dobře, obklopte se věcmi, které máte rády. Z malého koutku by mělo vyzařovat vaše kouzlo a osobnost. Závěsy a dekorační látky svými barvami proteplí celkovou atmosféru pokoje. Vhodně zvolený (např. rustikální) nábytek umocní celkovou atmosféru. Obklopte se květinami, vůněmi, krásnými drobnostmi, které nemusí mít nějaký smysl snad kromě toho, že jsou krásné. Staňte se pravou dámou a pořiďte si vlastní budoár – nepatrný kousek soukromí v tom dnešním velkém světě!