Duben na zahradě

broskvoň

Práce na zahradě jsou nikdy nekončící kolotoč a každý měsíc má svá specifika. Co na zahradě v dubnu? Prostě konečně můžeme naplno začít se vším tím setím, pletím, sázením, hnojením, zaléváním, sekáním a zastřiháváním. Co sít, sázet a které stromy prostříhat?

Trávník

travnik

V dubnu je ten pravý čas na kultivaci trávníku. Nejprve z něj odhrabeme všechnu uschlou trávu, kamínky a mech. Zhruba dva týdny po shrabání provedeme provzdušnění trávníku, tzv. vertikutaci. Povrch půdy pak lépe přijímá veškeré živiny, které dodáme směsí prosetého kompostu, rašeliny a písku nebo speciálním trávníkovým substrátem, který vždy rovnoměrně rozhodíme po trávníku. Pokud potřebujeme někde dodat trávě na hustotě nebo pokrýt prázdné plochy, rozhodíme travní semeno. Pro osetí vybíráme z nejrůznějších druhů travních směsí. Pro zahradu rodinného domu je ideální rekreační směs, u které je vyvážen poměr okrasných druhů trávy a druhu, který dobře snáší sešlapání. Parková směs oproti tomu vydrží dlouho bez sečení a zalévání, nicméně není vhodná pro namáhané trávníky. Stávající travní plochy sečeme vždy do 1/3 jejich výšky.

Stromy

Jaro je nejvhodnější čas pro výsadbu broskvoní a jiných teplomilných dřevin (meruňky, mandloně, ořešáky). Do jam připravených na podzim vysadíme ovocné stromy, stromky sázíme do teplejší, sluncem prohřáté půdy. Mnohem lépe se tak ujmou.

broskvon

Jak každý zahrádkář dobře ví, stromy je nutné prořezávat, aby se koruna prosvětlila a aby strom lépe plodil. Jablka a hrušně již jistě máte prořezané z března, nyní je čas na peckoviny. Peckoviny je nutné řezat v době květu nebo těsně před květem. Meruňky, broskvoně, třešně i višně potřebují prosvětlit korunu, je-li příliš hustá. U broskvoní je důležité ošetření proti houbové chorobě – kadeřavosti broskví.

Dále děláme střih živých plotů i jehličnatých.

Jahody

Je také ten pravý čas k odstranění starých, odumřelých a suchých listů ze záhonu jahod. Za sucha je možné listy vyhrabat, pokud je vlhko, volte raději nůžky. Opatrně nakypříme půdu v okolí jahodníků a za uhynulé rostliny vysadíme nové sazenice. Musíme však počítat s tím, že s nárůstem teploty na jaře probíhá rychlejší vývin květů a jahodník pak neplodí v prvním roce tolik, co v dalších letech. Je třeba ošetření jahodníku – proti šedé hnilobě (v době květu), ve fázi poupěte proti květopasu jahodníkovému.

jahodník

Květiny

Vysazujeme hlíznaté a cibulovité rostliny kvetoucí v létě (lilie, mečíky, jiřinky), vyséváme otužilé letničky (slunečnici, měsíček lékařský), vysazujeme trvalky. Nahradíme uhynulé rostliny ve skalkách. V polovině dubna provádíme střih a úpravu růží.
Také je již čas osadit venkovní truhlíky. Ideální jsou k tomu účelu barevné petrklíče, macešky, narcisky, modřence, pryskyřníky, hyacinty a sedmikrásky. Letos připadají oslavy Velikonoc na duben, tak jarní rostliny dozdobte velikonočními dekoracemi. Po odkvětu můžete rostliny vysadit na venkovní záhon, kde příští rok vykvetou.

Zelenina

V dubnu vyséváme ředkvičky, hrášek, cukrovou kukuřici, mrkev, červenou řepu, pór i špenát. Pro domácí předpěstování vyséváme v druhé polovině dubna plodovou zeleninu, konkrétně cukety, vodní i cukrové melouny a okurky. Také je čas na výsev aromatických bylinek i do truhlíků (majoránka, tymián, šalvěj, kopr, estragon, bazalka, saturejka, rukola, máta, levandule).

Také můžete vysadit nové brambory, které jste si nechali naklíčit a na konci měsíce i kedlubny, květák, brokolici, zelí a celer. Do skleníku, pařeniště nebo pod fólie už lze vysadit rajčata, papriku, lilky, salát.

Nezapomeňte

I v jarních měsících může být na zahradě sucho, nezapomeňte proto na dostatek vláhy.