Dřevěné podlahy. Zvyšte hodnotu svého domu či bytu. Vsaďte na netradiční úpravu jejich povrchu a máte vyhráno!

drevene podlahy upravy dekoru

Proč dřevěné podlahy?

Podlaha tvoří podstatnou část obydlí a do jisté míry ovlivňuje celkové vnímání interiéru. Při výběru podlahy se musíme rozhodnout, zda chceme podlahu působící přirozeně a teplým dojmem nebo raději zvolíme podlahu laminátovou, která tyto výhody nemá, ale je pro nás přijatelnější z finančního hlediska. Podstatným argumentem proč zvolit dřevěnou podlahu je zvýšení ceny domuširoká škála povrchových uprav a barevných variací a nadčasová krása. Díky novým technologiím povrchových úprav dřevěných podlah se také zvyšuje jejich mechanická odolnost proti poškození.

Metody úprav dřevěných podlah

Katrování – vytvoření efektu surového dřeva

Novinkou při úpravách dřevěných podlah inspirovanou italskými trendy je tzv. katrování, kterým se docílí netradičního efektu surové dřeva. Dochází při něm k narušení hladkého povrchu dřeva ve směru kolmém na strukturu materiálu. Vytvoří se tak téměř dokonalá kopie připomínající na první pohled čistě přírodní dřevo. Při chůzi na boso drobné vroubky v podlaze jemně masírují chodidla. K nedocenění katrovaných podlah je, že když vám něco spadne na zem, nemusíte se obávat jejího poškození.

Decapé – barvení dřevěné podlahy

Další metoda úpravy podlah se nazývá decapé. Při ní se do pórů dřeva nanáší odlišná barva, než do které je podlaha laděna. Dá tak vystoupnout nádherné kresbě dřeva a podlaha získá zajímavý barevný nádech. Oblíbenou kombinací je spojení světlého decapé na tmavém povrchu nebo naopak. Máte tak jedinečnou možnost detailně doladit interiér bytu s nábytkem a vybavením.

Kouřování – tónování dřeva

Technika, při níž je světlé dřevo podlahy doladěno tmavými tóny se nazývá kouřování. Je založena na přírodním principu reakce třísloviny (taninu) a amoniaku, který díky technologii proniká do hloubky dřeva a docílí jeho tmavého efektu. Tmavé probarvení není na podlaze rovnoměrné a jeho intenzita závisí na vlastnostech dřeva jako například na množství taninu v daném dřevě nebo v jaké nadmořské výšce vyrostlo.

Co ještě brát v potaz

Při výběru materiálu je nutné vzít v úvahu, zda se bude po podlaze prohánět váš rodinný mazlíček irský vlkodav, či si na ní budou hrát vaše drahé ratolesti, které jistě uvítají příjemné teplo, které dřevěné podlahy nabízejí. Dřevo je stále nadčasovým materiálem a s jeho koupí do svého domu či bytu jistě nikdy nešlápnete vedle!