Dražba: možnost, jak získat nemovitost nejlevněji!

dům, dítě

Investice do nemovitostí se z dlouhodobého hlediska stále vyplatí. V posledních pěti letech zažívají boom elektronické dražby nemovitostí. A není divu. Je to rychlé, transparentní, jednoduché a hlavně výhodné! Chcete to zkusit?

O tom, že se dražbám v České republice daří, svědčí i fakt, že se tomuto druhu obchodování věnuje stále více realitních kanceláří. Tento způsob vydražení majetku po internetu umožnila novela občanského soudního řádu. Jde o možnost, jak se lidé dostanou k většímu množství nemovitostí než obvyklým způsobem. Pěkně z pohodlí domova lze nemovitost v dnešní době nejen vybrat, ale rovnou i koupit. Jednou z hlavních výhod je proto úspora času, ale i financí. A jak na to? 

Musíte dodržovat pravidla dražby

Samotný princip elektronické dražby (aukce) je velmi jednoduchý. Vybranou nemovitost si buď přijdete prohlédnout osobně, nebo ji můžete shlédnout pomocí videoprohlídky přímo na internetu. Termín aukce je vždy stanovený předem a konkrétní podmínky stanovuje poskytovatel aukce.

Informujte se…

Proto je dobré se detailněji předem informovat, než se pustíte do obchodování. Jako zájemce o nemovitost si můžete dělat průběžné bilance a úměrně tomu navyšovat cenu.

Vyvolávací cena

Vyvolávací cena je stanovena prodávajícím. Je to zpravidla po dohodě s poskytovatelem aukce. Kromě této částky je předem stanovena i nejnižší a nejvyšší částka možného příhozu. Z průběhu aukce lze poměrně přesně určit výši reálné tržní ceny dané nemovitosti.

Jaké nemovitosti se draží

Do dražby mohou majitelé nabídnout např. nemovitosti, které se nedaří prodat jinou cestou. Vše pak probíhá v souladu s požadavky zákazníků. Jinou kapitolou jsou nedobrovolné dražby. Sem spadají nemovitosti, které propadly soudním a exekutorským sítem. Tyto nemovitosti mohou být pro vás jako potencionální kupce velmi zajímavé.

Co je dražba neboli aukce

Je to forma obchodování zboží nebo služeb, při kterém cena není předem stanovena, ale určí se během dražby v soutěži několika nakupujících či prodávajících.

Zájemci o nemovitost v průběhu aukce podávají své cenové nabídky, a nakonec je zboží či služba licitátorem (tj. předsedajícím dražbě) přiklepnuta tomu, kdo nabídl nejvyšší cenu. Tento se nazývá vydražitel a získá právo a zároveň i povinnost za tuto cenu uzavřít na předmět dražby kupní smlouvu. Dražeb existuje celá řada.