DOVOLENÁ: Pár tipů, jak vybrat cestovní pojištění

dovolená, pláž

Odjíždíte na dovolenou? Pak nezapomeňte na cestovní pojištění. Stihnete ho i na poslední chvíli, poradíme, jak správně vybrat a na co se při cestovním pojištění zaměřit.

Proč cestovní pojištění?

Vždyť máme standardní zdravotní pojištění, pojištění u platební/kreditní karty, životní pojištění. Ale víte přesně, co které pojištění obsahuje, v jaké výši je plnění? Vždy je lepší se ještě připojistit. Můžete si připojistit turistické, pracovní i sportovní cesty, zimní i letní dovolenou. V zájezdech, které vám zprostředkovává cestovní kancelář je toto pojištění většinou již v ceně zájezdu. Pokud jedete autem, zkontrolujte i pojistku vašeho auta, nemusí se vztahovat na nehody v zahraničí nebo jen velmi omezeně.

Kde se pojistit?

Pojistit se můžete i online během pár minut, nabídka pojišťoven je bohatá. Ideální je uzavírat pojistku u pojišťovny, se kterou máte dobré zkušenosti nebo u které máte i jiné pojistky. Cestovní pojištění vám online zprostředkuje i vaše zdravotní pojišťovna a u většiny z nich se vám automaticky načtou slevy díky tomu, že u nich máte i jiné pojistky.

Kolik stojí cestovní pojištění?

U tuzemských cestovních pojistek se můžete s velice slušným plněním dostat na cenu od 4 Kč za den. U pojistek pro zahraniční cesty nebo pro extrémní sportovce jsou pojistky dražší, nicméně vždy se vyplatí a cenový rozdíl oproti tuzemským pojistkám není tak velký. A u online pojištění se vám mohou napočítat ještě slevy za uzavření pojistky online. Na druhé straně není nutné za cestovní pojištění platit horentní sumy. Vždy se dá přizpůsobit konkrétní situaci a z široké nabídky vybrat to nejvýhodnější. Stačí vědět jak.

Kritéria výběru cestovního pojištění

Prvním parametrem, který má vliv na cenu pojistného, je cílová destinace. Je logické, že cestovní pojištění na cestu do Asie bude dražší než na pobyt u moře v Chorvatsku. V pojištění je ale nutné počítat se všemi zeměmi, které při dovolené nebo dopravě na vybrané místo projedete. Při výběru platí, že udáváte tu nejvzdálenější zemi, ostatní jsou pojištěny automaticky.
Druhým důležitým faktorem je délka pobytu. V případě dlouhodobých pobytů (např. studentských či pracovních pobytů trvajících třeba i 6 měsíců) je lepší zvážit a nechat si v online srovnávači nebo v pojišťovně spočítat roční pojistku. Pokud cestujete na kratší dobu, udejte do cestovního pojištění skutečný počet dnů.

Klíčové pro výši pojistky je i to, za jakým účelem se na cestu vydáváte. V kalkulačkách pro pojistky můžete uvést, zda jedete jako turista, sportovec, nebo na pracovní cestu. Nepodceňujte tuto oblast, vždy je lepší zaplatit o pár korun denně více a mít pojištěná všechna rizika, než trochu ušetřit a nakonec mít v případě úrazu menší nárok. Při sjednávání pojištění nezapomeňte do pojistných rizik zahrnout všechny aktivity, které se chystáte provozovat. Cestovní pojištění zpravidla sice pokrývá rekreační provozování nejrůznějších sportů, často však vylučuje lyžování, adrenalinové plážové zážitky, potápění, lezectví či další rizikové sporty. Ty je třeba připojistit.

A teď již jen šťastnou cestu.