Dobrý spánek. Stačí vám závěsy nebo žaluzie?

Dobrý spánek

Podmínky, za kterých spíme, jsou velmi důležité. Patří mezi ně zvláště dostatek – nebo spíše absence – světla. V místnostech, kde spíme, bychom měli použít kvalitní zatemňovací závěsy, rolety nebo žaluzie.

Člověk je geneticky naprogramován k tomu, aby v noci odpočíval. Proto se mu ve tmě do těla vyplavuje hormon melatonin, který způsobuje, že se mu chce spát. Během spánku se snižuje tělesná teplota i krevní tlak, zpomaluje se dýchání, uvolňuje se svalstvo a mozek vykazuje výrazně nižší citlivost k vnímání vnějších podnětů. Když spíte, dochází k regeneraci celého vašeho organismu. Nedostatek spánku nebo jeho snížená kvalita (časté buzení apod.) může vést k metabolickému syndromu, tedy ke sklonům k obezitě, k cukrovce, různým srdečním problémům a eventuálně i k ischemické chorobě, infarktům a podobně. Přitom kolem 30 procent dospělých i dětí v Česku má problém se zdravým spánkem.

Proto je třeba dbát, aby spánek byl dostatečně dlouhý a kvalitní, což můžeme ovlivnit zařízením prostoru, ve kterém spíme.

Světelné zdroje

Když se na obloze objeví úplněk, mnoho lidí si druhý den ráno stěžuje, že se nevyspalo. A není divu, zářící měsíc často dokáže proniknout nedoléhajícími závěsy nebo špatně zataženými žaluziemi. Stejně působí i pouliční lampa nebo reklama zářící do oken ložnice.

Prvním předpokladem pro dobrý spánek je dobře orientovaná a dobře zatemněná místnost s nižší teplotou.

Odborníci nedoporučují během spánku žádné světelné zdroje, a to ani u dětí. Pro lidský organismus je důležité vystavovat se intenzivnímu, zejména přirozenému osvětlení ráno a během dne. Nejméně dvě hodiny před spaním bychom měli eliminovat takzvané modré světlo a nahradit jej teplým žlutým světlem.

To znamená, pokud máte potíže se spánkem, minimálně dvě hodiny před spaním nepoužívat počítač, nehrát si s aplikacemi na mobilním telefonu a nedívat se na televizi. Lepší je číst nebo se věnovat jiným aktivitám. Pokud bydlíte v lokalitách s nadměrným světelným znečištěním, s příchodem tmy zatemnit okna, abychom zabránili nadměrnému pronikání umělého světla do obydlí.

Problém mohou mít ti, kteří pracují ve směnném provozu a potřebují se vyspat po noční směně. Aby se organismus alespoň trochu přizpůsobil směnné pracovní době, doporučuje se rozdělit spánek na dobu před směnou a po směně. Při spaní ve dne je pak třeba vytvořit v  ložnici maximální tmu.

Čím zatemnit

Klasické žaluzie nebo běžné závěsy nemusí poskytnout dokonalé zastínění a mohou být pro některé lidi nedostatečné.

Vzhledem k tomu, že kvalitní spánek je základním stavebním kamenem pro nový den, rozhodně se tak vyplatí poohlédnout se i po takových typech, které splní požadavek úplného zastínění. Jsou to například stínící techniky s tzv. blackout efektem. Naprosté tmy je docíleno buď použitím neprůhledných a světlu neprostupných materiálů, nebo u žaluzií dokonalým seřazením jednotlivých lamel, což je příklad venkovních žaluzií.

Materiálů s blackout efektem se využívá zejména u rolet, japonských stěn, římských rolet nebo plizovaných žaluzií. Sami si můžete zhotovit takový závěs nebo si jej nechat ušít. Na stranu do pokoje vyberete vhodnou dekorační látku, která se na druhé straně podšije černou, tmavě modrou nebo jinou temnou a dostatečně silnou látkou. Dekorace zůstane a efekt kvalitního zastínění bude dosažen.

Nejen světlo

Ke kvalitě spánku přispěje také tepelná rovnováha mezi organismem člověka a okolím. Ideální teplota vzduchu v místnost pro spaní by měla být mezi 17 až 19 stupni Celsia. Důležité je i kvalitní vyvětrání před spaním, to v zimě při nízkých teplotách, nebo větrání během noci při vyšších teplotách.

Pár tipů pro dobrý spánek

  • Nedejte na to, že máte spát osm hodin. Každý má svou dobu, která mu stačí k regeneraci sil.
  • Trvalý nedostatek spánku však organismus zatěžuje. Nevěřte tomu, že spánek doženete přes víkend – tento postup vede k narušení spánkového rytmu a k následné nespavosti.
  • Pokud striktně dodržujete pravidlo tři hodiny před spánkem nejíst a pak usínáte hladoví a podráždění, je to špatně. Přes noc vám totiž klesne hladina cukru v krvi a probudíte se unavení, podráždění a často s bolestí hlavy. Nebojte se dát si druhou večeři, například zeleninu, kousek sýru, tvaroh, jogurt.
  • Alkohol – ano nebo ne? Podle odborníků je pro nespavce lepší čaj z meduňky, máty nebo heřmánku či mléko s medem.
  • Není dobré ani unavit se náročným cvičením. Před spaním je lepší krátká svižná procházka.

Autor: Michaela Havlová