DIY: Zkuste naše recepty na přírodní čisticí prostředky

přírodní čisticí prostředky

Nechcete utrácet peníze za drahé čisticí a prací prostředky? Zkuste si s pomocí pár základních ingrediencí vyrobit své vlastní. Budou účinné, a přitom šetrné. Dáme vám pár receptů, podle kterých si je snadno připravíte. Využít se dají k mytí nádobí i běžnému úklidu. 
Jar na nádobí

Budete potřebovat:

1 a půl hrníčku horké vody, olivové mýdlo, 1 lžíci octa, 1 lžíci sody na praní a 1 lžíci esenciálního oleje pro pěknou vůni

Postup:

Nejprve si připravte hrnec s horkou vodou a nastrouhejte najemno mýdlo. To pomalu ve vodě rozpouštějte. Až se rozpustí úplně, přidejte do směsi polévkovou lžíci octa a sodu. Vše důkladně míchejte, dokud směs dostatečně nezhoustne. Aby správně zgelovatěla, dejte ji na chviličku do ledničky. Na závěr přidejte pár kapek esenciálního oleje, aby váš domácí jar krásně voněl. Zamíchat, protřepat a nalít do připravené nádoby s pumpičkou. A je hotovo.

Domácí prací prášek

Budete potřebovat:

1 olivové mýdlo a 1 kilogram sody na praní

Postup:

Olivové mýdlo nastrouhejte najemno a smíchejte s práškovou sodou. Takhle jednoduché to je. Na jednu várku prádla budete potřebovat asi 3 polévkové lžíce vámi vytvořené směsi.
Univerzální čistič

Budete potřebovat:

1 lahev bílého octa, 2 hrstky sušených bylinek a esenciální olej dle vlastního výběru

Postup:

Opět je to velmi snadné. Lahev octa přelijte do hrnce. Bylinky, které máte rádi, nadrťte tak, aby se z nich uvolnila vůně. Následně je přidejte do připraveného octa a nechte asi 5 dní louhovat. Směs po louhování přeceďte a tekutinu nalejte do lahve. Nakonec k ní přidejte pár kapek esenciálního oleje. K čemu jej můžete využít? Prakticky k čištění čehokoli. Vytřete s ním perfektně podlahu, vyleštíte dlaždice v koupelně, otřete zaprášené poličky či předměty na nich…určitě jej využijete ke každodennímu úklidu a budete si ho jen pochvalovat.