DIY: pastilky proti kašli

nachlazení, chřipka, nemoc

Vyrobte si doma úžasný lék na kašel. Tyto homemade pastilky proti kašli jsou plné bylinek, medu a nejsou složité. Zkuste je podle našeho návodu vyrobit.


Na dráždivý kašel zabírá, když cucáte pastilky. Takové pastilky proti kašli často obsahují plno bylin jako je lišejník, šalvěj, často je přidáván i eukalyptový olej nebo peprmint a nesmí chybět med. Vyrobte si doma vlastní takové pastilky a budete přesně vědět, co obsahují a ušetříte si cestu do lékárny.

Co budete potřebovat?

Na výrobu pastilek je ideální použít směs hned několika bylinek a koření. Připravte si tedy ½ lžičky sušené bazalky, stejně tak i šalvěje, pár větviček rozmarýnu, ½ lžičky mletého zázvoru a několik hřebíčků, které ještě trochu podrťte. Pokud máte, můžete přidat k bylinkám i dvě kapky eukalyptového nebo peprmintového oleje. K tomu si samozřejmě připravte horkou vodu, med, citron, pečící papír a plech.


Výroba

Bylinky, koření i olej dejte do hrnku (objem asi 350 ml), zalijte horkou vodou a nechte nejméně 15 minut vyluhovat. Poté přeceďte, přidejte med, citronovou šťávu a zahřívejte, dokud směs nezačne houstnout. Teploměrem ověřte, že směs dosáhla teploty cca 150 °C.  Mělo by to trvat zhruba půl hodiny. Připravte si plech vyložený pečicím papírem. Hustou směs na papír kapejte, vytvoří vám malá kolečka. Nebo můžete celý papír vysypat nepřilnavým práškem nebo moučkovým cukrem a směs na papír vylít a rozetřít ji. Po vychladnutí pak místo odlupování koleček nakrájíte ostrým nožem na tenké proužky a následně pak na malé dílky ve tvaru pastilek.

Skladování pastilek

Pastilky si obalte v moučkovém cukru nebo ještě lépe ve zdravotně nezávadném nepřilnavém prášku. Jen tak se vám neslepí a nevytvoří jednu velkou hroudu. Hotové pastilky přesypte do kovové krabičky nebo sklenice s víkem a uložte na suchém místě.

A kašel si na vás jen tak nepřijde.