DIY: Jednoduchou renovaci koupelny zvládnete snadno sami

koupelna

Máte koupelnu, která se vám již nelíbí a nevyhovuje, staré dlaždičky a málo úložného prostoru? Koupelnu si snadno můžete zrenovovat i sami a nemusíte přitom objednávat drahé služby. Tedy pokud nechcete stavební úpravy jako zasekávat trubky do zdi, měnit přívody vody nebo elektřiny či dávat novou vanu nebo sprchový kout.

Renovace umakartového jádra
Panelákové umakartové jádro můžete lehce zrenovovat bez vybourání. Nejjednodušší volbou je samolepicí tapeta, kterou můžete jádro polepit. Avšak deska pod tapetou nebude dýchat a mohou se tvořit plísně. Další variantou je tedy nástřik omyvatelné barvy, tzv. variopaint. Je v mnoha barevných variantách, je omyvatelný a vaše koupelna bude během dvou dnů vypadat o mnoho lépe.

Obložení jádra

Umakartové jádro můžete obložit speciálními panely. Jsou to tenké, lehké ale přitom pevné desky z přírodních materiálů, lisovaných za vysokých teplot. Na tyto desky se dělá finální úprava glazurou s designem dlaždic, prken, palubek nebo i cihel.  Můžete si tedy tak vybrat z poměrně široké škály finální úpravy. Desky se pilkou vyříznou do požadovaného tvaru a lepí se na umakart, omítku, beton nebo sádrokarton. Tyto panely mají podle výrobce životnost patnáct až dvacet let.

Jádro můžete obložit i dlaždičkami, pokud je umakart dostatečně zachovalý. Tady je životnost podstatně delší a výběr nepřeberný.


Renovace zděné koupelny

Zděná koupelna také občas potřebuje renovaci. Pokud se odhodláte sundat nalepené dlaždice můžete využít také speciální panely stejně jako u umakartového jádra. Tyto velkoformátové desky jsou tenké pouhých 3.5 mm a dají se lepit ve velkých plochách. Díky speciální úpravě je pak finální výsledek skoro beze spár.

Výmalba stávajících dlaždiček

I když se to zdá zvláštní, i dlaždičky se mohou přetřít barvou. Je ale zapotřebí speciální barva na bázi alkydové pryskyřice. Nevyžaduje žádný základní nátěr, aplikuje se přímo. Povrch je snadno omyvatelný, odolává čistícím prostředkům a poškrábání. Nátěr je bezpečný pro domácí použití, po zaschnutí se z něj nevyplavují žádné nebezpečné látky. Ideální pro ošetření ploch kolem sporáků, toalet, umyvadel a veškeré plochy v koupelnách (mimo sprchových koutů a jiných míst, kde se dlouhodobě drží voda). S touto barvou můžete natřít dlaždice na zemi i obkladové dlaždičky kolem vany.

Výměna pevných částí
Výměna vany či umyvadla není s novými technologiemi tak náročná, jak se může zdát. Ale tady se neobejdete bez odborné pomoci. Vanu můžete buď nechat zrenovovat nebo v případě plechové vany vám může odborník vanu vyměnit bez poškození obkladů. A výměna umyvadla je ještě jednodušší.

K tomu přidejte nové koupelnové zrcadlo nebo nové skříňky, které si namontujete snadno sami a jednoduchá renovace koupelny je hotová. A nemusí ani vyjít draho. Jako finální tečku nezapomeňte na barevné doplňky, které vaši koupelnu rozzáří.