DIY: Domácí repelent aneb jak zatočit s klíšťaty podomácku

repelent

Sezóna klíšťat je v plném proudu a nám nezbývá, než se dobře chránit a v případě, že ochrana selže, účinně bojovat. Dnes si povíme něco o prevenci za pár korun. Proti klíšťatům se prodává velké množství různých přípravků a repelentů. A asi je vám jasné, že zadarmo to nebude. Levnou alternativou jsou ovšem domácí přípravky proti klíšťatům, které si sami můžete vyrobit. Jak na to?

Alpa a hřebíček

Velmi se v praxi osvědčil recept z alpy a hřebíčku. Lze ho jednoduše vyrobit. Budete k tomu potřebovat lahvičku francovky a přibližně čtyřicet hřebíčků na celkový objem sto šedesát mililitrů. Hřebíčky nechte v alpě louhovat čtyřiadvacet hodin. Směs se dá pak ihned používat. Hřebíčky nevytahujte. Nechte je v lahvičce louhovat dal.

Přípravkem si potřete kůži všude tam, kde vám končí oblečení – tedy na krku, za rukávy, nad ponožkami i pod nohavicemi. Vůbec se nemusíte bát nanést přípravek i na některé části obličeje např. za uši, kam klíšťata velmi rádi zavítají. Skvělé na něm je, že neúčinkuje pouze proti klíšťatům, ale i jako účinný odpuzovač komárů a většiny létavého hmyzu.

Domácí repelent proti klíšťatům a komárům

Na výrobu domácího repelentu budete potřebovat kůru z velkého citronu, lžičku tymiánu a velkou polévkovou lžíci rozmarýnu. Kůru rozmixujte, přidejte k ní trochu citronové. šťávy a ostatní ingredience. Vznikne kašička. Všechno pak zalijte necelým půl litrem vody a nechte opět louhovat asi dvanáct hodin. Po uplynutí této doby přípravek přeceďte (ideálně přes gázu) a naplňte jím rozprašovač. Postříkat se s ním můžete před každým vstupem do lesa nebo kdykoli, když budete trávit čas v přírodě, kde se mohou vyskytovat klíšťata či další nepříjemný hmyz. Účinek trvá cca 2 hodiny. Pak je třeba jej aplikovat znovu.

Speciální pudr proti klíšťatům

Další účinnou alternativou je speciální pudr z bylinek. Ten klíšťata také moc nemusí. K přípravě budete potřebovat šalvěj, mátu, tymián, rozmarýn, meduňku a levanduli. Od všech bylin použijte stejné množství dle vlastního uvážení či možností. Všechny byliny rozdrťte v hmoždíři na dokonale jemný prášek. Směs dobře promíchejte a přesypejte do suché nádobky. Vzniklou směsí posypejte části těla i oblečení, které jsou vystavené útoku klíšťat.

Čtěte také: Mapa infikovaných klíšťat v ČR

Nezapomeňte nám napsat, jak jste byli s přípravky spokojení.