DIY: Decoupage. Krásné dárky s pomocí ubrousků

pomůcky na decoupage

S pomocí obyčejných ubrousků mohou vzniknout vánoční dekorace i originální dárky, které bude u obdarovaných kdekdo obdivovat. Přitom může jít o hru s jednoduchou výtvarnou technikou, která dodá staré váze nový lesk, z prkýnka se stane stylový obrázek či běžnou skleničku povýší na romantický kousek. Stačí trochu práce a dobrý nápad.

Ubrousková technika, známá také pod názvem decoupage (dekupáž), je způsob dekorace nejrůznějších předmětů z papíru, dřeva, terakoty, kovu, vosku, porcelánu i textilu. Podstatou této techniky je vystřižení motivu z ubrousků, jimiž polepíme nejrůznější předměty.

Co budeme potřebovat

Nejprve si vybereme předmět, který chceme zkrášlit – mohou to být květináče, talířky, papírové či dřevěné krabičky, rámy zrcadel, šanony, ale třeba i bedýnky od ovoce, kbelíky, svíčky či textilní tašky nebo trička.

Základem je speciální lepidlo na ubrouskovou techniku decoupage, volíme je podle typu povrchu, na který chceme ubrouskovou techniku aplikovat. Lepidlo se dá zakoupit ve výtvarných potřebách, nebo prostřednictvím e-shopu pro výtvarníky. Dále si připravíme univerzální akrylové barvy, ubrousky a pomocný materiál: štětce, nůžky, houbičky, mikrotenové sáčky, potravinovou folii, pečící papír, fén a žehličku. A především pěkné ubrousky se zajímavými motivy.

Decoupage: jak na to

Zkuste nejprve něco jednoduchého, například dřevěné kuchyňské prkénko. Zásada decoupage, tedy „ubrouskování“ je, že povrch předmětu je světlý, a tak prkénko přetřeme světlou akrylovou barvou. Připravte si ubrousek a vystřihněte nebo vytrhejte z něj motiv, který chcete aplikovat. Nemusí být jen jeden, ale třeba dva, tři menší. Zkuste je posunovat po prkénku, najděte nejhezčí řešení. Oddělte horní barevnou vrstvu ubrousku – ty spodní nebudeme potřebovat, aplikovat se bude jen ta tenká horní. Místo, kam umístíme obrázek, natřeme v tenké vrstvě lepidlem, přiložíme obrázek, na něj položíme potravinovou folii a jemně uhladíme houbičkou směrem od středu ven, aby nevznikly bubliny a záhyby. Když trošku zaschne, vrch ubrousku natřeme ještě jednou tenčí vrstvou lepidla a necháme zaschnout. Poté přelakujeme bezbarvým lakem. Stačí běžný vodou ředitelný transparentní lak pro lakování různorodých podkladů. Ten celé dílo zafixuje a povrch bude omyvatelný vodou. Pozor, do myčky však tyto výrobky nedáváme, a to i když je to porcelán nebo sklo.


Na svíčkách použijeme pro ubrouskovou techniku spíše speciální nehořlavé lepidlo na zdobení svíček. Svíčku natřeme na příslušném místě lepidlem, přiložíme vystřižený motiv z ubrousku, uhladíme, necháme zaschnout. Pak ještě jednou přetřeme.

decoupage
I takto může vypadat zdobení pomocí techniky decoupage. Zdroj: pinterest.com

Zažehlování

Pro rovné předměty, jako jsou třeba desky stolků, ale také textil či kov, se používá metoda zažehlování. Předmět, který chcete ozdobit, natřete lepidlem určeným na ubrouskovou techniku a necháte důkladně zaschnout. Poté přiložíte motiv z ubrousku a přes něj položíte papír na pečení. Přežehlíte žehličkou na stupeň bavlna. Teplem se lepidlo rozehřeje a ubrousek se spojí s podkladem. Postupujte od středu k okrajům. Poté vyčkejte, až vše vychladne, a teprve pak sejměte papír na pečení. Na závěr předmět přelakujte bezbarvým lakem.

Jestliže chceme ubrouskový motiv aplikovat na oblečení, podložíme látku mikrotenovým sáčkem a potřeme lepidlem na textil. Vybraný motiv z ubrousku pomalu přitlačíme houbičkou na vlhkou látku a necháme zaschnout. Pak motiv znovu natřeme lepidlem na textil. Po zaschnutí přiložíme na motiv pečící papír a několikrát přežehlíme na stupeň bavlna. Necháme vychladnout. Pereme pouze ručně a neždímáme.

Krakelování

Hodí se zvláště na porcelán a keramiku, vypadá dobře na květináčích, ale i na nábytku ve vintage stylu. Krakelovací lak dá předmětům starobylý vzhled tím, že vytvoří prasklinky. Lak se nanáší mezi dvě vrstvy akrylové barvy. Nejprve natřeme předmět základovou barvou. Po zaschnutí naneseme rovnoměrně krakelovací lak, vrstva nesmí být příliš silná. Po zaschnutí laku natřeme v jedné tenké vrstvě druhou barvu, a hned při natírání se začnou tvořit trhlinky. Pozor, pokud místo přetřete znovu, protože se vám třeba zdá, že je trhlinka velká, už se neobjeví. Tak raději jen jednu vrstvu. Necháme dobře proschnout a můžeme polepit ubrousky již známým způsobem. V tom případě dodržte toto pravidlo poskládání barev: spodní základová tmavá, vrchní světlá. Ubrousek je totiž tenký, takže jím bude podklad prosvítat a celá kompozice bude působit jednolitě starodávně.

Foto: pinterest.com