Decoupage. Vylepšete si domov snadno a rychle!

decoupage

Už jste někdy slyšeli o technice zvané decoupage? Je to způsob dekorace předmětů, jehož podstatou je vystřihování a lepení obrázků. Nebojte se však, že výsledek bude vypadat kýčovitě – pokud tuto techniku zvládnete a dobře zvolíte vystřihovaný motiv i předmět, na který jej přilepíte, dostanete vkusný a originální doplněk do vašeho bytu.

Co lepit?

Obrázky se vystřihují nejčastěji z ubrousků. Použít však můžete také balicí papír nebo kresby a fotografie z časopisů. Pokud chcete, aby obrázek vytvořil dokonalý efekt splynutí s materiálem, ke kterému jej přilepíte, zvolte raději ubrousky.


Čím lepit?

K lepení se používají výhradně speciální lepidla pro decoupage, která po zaschnutí zprůhlední. Seženete je buď v papírnictví nebo v obchodech pro hobby a domácí kutily. Důležité je vybrat takové, které se dá použít na vámi zvolený materiál.

Na co lepit?

Materiálů, které jsou vhodné pro decoupage, je celá řada. Nejčastěji se tímto způsobem dozdobuje keramika (např. květináče, dlaždičky, hrnky, talíře atd.), terakota, dřevo nebo kov. Decoupage ale můžete aplikovat také třeba na kůži, plasty či svíčku z vosku. Záleží jen na vašem přání a fantazii. Polepit můžete i textil. Počítejte však s tím, že tato ozdoba bude jen dočasná a vydrží pouze několik vyprání.


Co ještě byste měli vědět, než začnete:

  • Pokud používáte vzory z ubrousků, lepte je jen na světlý podklad. V opačném případě barva podkladu bude prosvítat, což zkazí celkový dojem.
  • Výrobky, které budete často omývat, přetřete bezbarvým lesklým nebo polomatným lakem.
  • Jestliže lepíte obrázek na textil, používejte lepidlo, které je k tomu přímo určené.
  • Obrázky z ubrousků vystřihujte vždy i s nepotištěnými vrstvami – je to jednodušší a budete tak přesnější. Vrchní, potištěnou vrstvu oddělte až před nalepením.

Pokud se vám tato technika zdá pro začátečníka přeci jen trochu náročná, ale láká vás ji vyzkoušet, není nic snazšího, než se zapsat do některého z kurzů nebo se inspirovat videi na youtube, kde je návodů tisíce.

Skvělé na tom všem je, že příjemně u práce zrelaxujete a budete mít také radost z vlastního výtvoru. Jen do toho!