Co všechno si ohlídat, když vybíráte stavební firmu? Nesázejte jen na renomé nebo dobrou cenovou kalkulaci!

stavební firma

Myslete na to, že stavební firmě svěřujete víc než jen samotnou stavbu. Práci nemusí dokončit nebo udělat dobře ani renomované firmy, natož ty, které neznáte vůbec. Je úplně jasné, že nízká cena není zárukou dobře odvedené práce, spíše naopak. Věřit ovšem nejde ani firmě, která si řekne jmění. Čím se tedy řídit?

Pečlivý výběr stavební firmy a finance

Čím rozsáhlejší stavba bude, tím byste měli být pečlivější při výběru firmy. Reklamace jsou sice možné, ale ne vždy je chtějí firmy ochotně řešit. Určitě bude prvním měřítkem cena, kterou jste ochotni za stavbu vydat. Počítat musíte i s určitou rezervou. Většínou nikdy nezůstane u základní cenové kalkulace.

Dobrá stavební firma má dobré reference

Na druhém místě by mělo být doporučení. Může přijít od známého, kolegy či souseda, který má již s některou ze stavebních firem nějaké zkušenosti. I špatné zkušenosti jsou dobrou radou. Pokud jen chvilku váháte, zda dané firmě důvěřovat, raději volte jinou.

Dohodněte si a podepište termíny

Nedodržování termínů je v Čechách národním sportem. V oblasti stavebnictví je to snad úplně nejhorší. Jen málokterá firma totiž toto hledisko dodržuje. Abyste se vyhnuli případným problémůn, stanovte si předem ve smlouvě finanční postih pro firmu, která zakázku obdržela. Tak se vyhneme zbytečným časovým prodlevám.

I platby a ceny mají svůj systém

Pozor si dejte i na placení. Není třeba zdůrazňovat, že platby by měly být rozděleny na několik částí. Často je třeba platit něco předem. Tímto způsobem to funguje například při nákupu materiálu, na který se skládají zálohy. Firmy mají tendenci zvyšovat náklady bez vědomí zákazníka. Vyžádejte si proto veškeré změny písemně. Pokud nebudete s čímkoli souhlasit, okamžitě to firmě dejte na vědomí. I tady platí, že volíme písemnou formu.

Nepodceňujte dozor i když vyberete dobrou stavební firmu

I když budete mít nejlepší firmu na světě, určitě nepodceňujte stavební dozor. Pokud se vyznáte ve stavebnictví, je to skvělé. Jestliže nikoli, zaplaťte si odborníka. Stavební dozor jsou sice finance navíc, ale vyplatí se. Každá chyba může představovat tisíce korun navíc.