Čistíme pračku. Pravidelná údržba přispěje k čistému a voňavému prádlu!

čistíme pračku

Automatická pračka má pravděpodobně nejvíc skrytých a těžko přístupných míst, ve kterých se při každém praní usazují nejen tolik obávaný vodní kámen, ale i zbytky pracího prášku, aviváže a také mastnota z prádla. Ty pak zhoršují kvalitu praní a působí problémy s chodem pračky. Pračku je proto nutné průběžně nečistot, bakterií a plísní zbavovat.

Pokud vyperete minimálně 4 pračky týdně, měli byste takové čištění dopřát pračce jednou za měsíc. Některé úkony je dobré provádět častěji.

Co dělat po každém praní

Když skončíte s praním, odhrňte gumové těsnění kolem dveří pračky a vytřete ho do sucha a vyjměte případné zachycené předměty. Dveře pak nechte mírně pootevřené, dokud vnitřek úplně neuschne. V uzavřeném vlhkém prostoru se může tvořit plíseň. Jestliže máte možnost, nechávejte dveře otevřené nastálo.

V případě, že jste těsnění nečistili delší dobu, namočte hadřík do octa a pečlivě vytřete všechny záhyby. Jestliže ani to nepomůže, namočte hadřík nebo starý ručník do sava a chvíli nechte v záhybech působit. Poté vyčistěte a ještě jednou umyjte čistou vodou.Jednou měsíčně to chce pořádně

I když prádlo se dnes kvůli složení tkanin a účinnosti pracích prášků pere na teploty maximálně do 60 stupňů, je dobré pračku občas pustit na 90 stupňů, tím ji vlastně umýt v prostorách kolem bubnu. Můžete ji pustit naprázdno, pokud to váš model umožňuje, některé pračky mají dokonce programy určené k čištění. Nebo vyperte na tuto teplotu ručníky a utěrky. Jim to určitě neuškodí.

Jestli vám vyprané prádlo nebo pračka zapáchají, zanedbali jste její čištění zřejmě delší dobu. Můžete si zakoupit speciální prostředek na čištění nebo použít to, co máte doma a zbavit se všech usazenin a špíny v nepřístupných místech, včetně odtokové hadice.

Do přihrádky na prací prášek nasypte půl hrnku sody bikarbony, oddíl pro máchání naplňte octem. Dva šálky ho můžete nalít také do bubnu. Nastavte nejvyšší teplotu a vyberte nejdelší prací cyklus. Pračku spusťte naprázdno. Ještě než prací cyklus přejde do fáze máchání, přerušte jej a nechte pračku v pohotovostním režimu, aniž byste vypouštěli vodu. Nejlépe celou noc, ale stačí i několik hodin. Pak ji znovu spusťte a cyklus nechte doběhnout.

Co s dávkovačem

Pod dávkovačem se při každém praní usazují zbytky použitých prostředků, proto je třeba dávkovač vyndat a umýt horkou vodou. Pomocí párátka vyčistěte otvory a trysky pro průtok aviváže. Stejně tak vymyjte prostor pod dávkovačem, kde mohou být usazeniny a plísně. Kontrolujte a čistěte jej každý měsíc.

Jak vyčistit filtry

Odtokový filtr najdete většinou dole na čelní straně pračky. Výrobce doporučuje čistění alespoň dvakrát ročně, ale pokud máte domácí mazlíčky, dlouhé vlasy nebo zapomínáte v kapsách papírové kapesníčky, zkontrolujte ho jednou za dva měsíce. Vyšroubujte uzávěr, ale nejprve si dejte na zem pod filtr hadr, protože určitě vyteče trocha vody. Vyčistěte usazeniny a propláchněte pod tekoucí horkou vodou.

Alespoň jednou za rok vyčistěte také vodní filtr přívodní hadice. Uzavřete přívod vody k pračce a odšroubujte hadici na zadní straně pračky. Pomocí kleští jemně vytáhněte filtr a proplachováním pod tekoucí vodou ho řádně umyjte. Čistý filtr vložte zpátky do původní polohy a hadici pečlivě zašroubujte.