Čištění koberců: triky, které se vyplatí znát

obývací pokoj

Koberec byt zateplí a zútulní, avšak jeho údržba je náročnější. Denně do sebe pojme prach, chlupy domácích zvířat, drobky jídla a jiné nečistoty, které podporují množení roztočů a bakterií. Proto je pravidelné čištění důležitou součástí hygieny bytu.

U bytových koberců se doporučuje čištění 1x ročně, v prostorách obývaných dětmi, alergiky, astmatiky nebo pokud jsou v bytě domácí zvířata, je vhodné čistit minimálně 3x ročně.

Důležitá je však také prevence. Již od vchodu do domu či bytu bychom měli mít minimálně dvě čisticí zóny. Na první, hrubější, otřeme z bot „velkou“ špínu, různé nánosy a kamínky, na druhé otřeme obuv do sucha.

Samozřejmostí je pravidelné vysávání. Opět záleží na provozu domácnosti a počtu jejích členů. Pokud máme malé děti a domácí zvířata, budeme vysávat více než 1x týdně, pokud bydlíme sami, 1x týdně je dostačující frekvence.

To však nezamezí tomu, aby se koberec ušpinil od běžného používání, prachu z ovzduší, a sem tam se může naší neopatrností přidat nějaká skvrna. Před čištěním celého koberce, nebo i skvrny, je důležité vědět, z jakého materiálu koberec je. Kusové koberce mívají na rubu etiketu, na níž je uveden i doporučený způsob čištění. Je třeba doporučení výrobce nepodceňovat, abychom neponičili někdy i vzácný starožitný kousek.


Jinak na vlnu, jinak na kokos

Vlněné koberce, včetně těch perských, jsou velmi atraktivní, avšak jejich údržba je nejnáročnější. Díky tomu, že vlna dýchá a obsahuje tuk, který částečně odpuzuje nečistoty a vlhkost, nepotřebuje časté čištění. Je třeba jej vysávat vysavačem bez rotačního kartáče, který by koberec poškodil. Lepší je běžná hlavice, na kterou můžeme navíc nasadit kus síťoviny, abychom v případě dlouhého vlasu zabránili vtahování do hubice.

Na čištění je nejlepší mýdlová voda nebo roztok prostředku na čištění vlny. Používáme hadřík či houbičku. Na koberci vytvoříme pěnu a koberec čistíme hlazením ve směru vláken. Poté koberec vyčešeme a znovu vysajeme.

Mimo vlněných koberců se také prodávají hedvábné a z jiných luxusních materiálů. Pokud si nejste jisti, že byste čištění zvládli, svěřte je do péče odborníků.

Jestliže je možné koberec čistit vodou, případně jinou chemickou cestou, máte vyhráno. Pak jen zvolíte metodu, která bude pro daný koberec nejlepší. Kusový koberec je možné vyčistit i třeba mimo bytové prostory, při celoplošném nám nezbývá než odstranit nábytek a pustit se do toho v interiéru.

Metody čištění koberců

Kusové koberce kokosové, sisalové, bavlněné a různě pletené se používají většinou na rohože, čisticí zóny, jako předložky do více frekventovaných prostor či běhouny do chodeb. Čistit je můžeme měkkým kartáčem namočeným v mýdlové vodě či ve speciálním přípravku na čištění koberců. Poté opláchneme čistou vodou a vysušíme. Pokud máme verandu či balkon, koberec usušíme venku. Menší necháme uschnout na sušáku nebo si pomůžeme fénem. Malé pletené koberečky můžeme dát i do pračky a do sušičky na mírný program.

Celoplošné koberce pak můžeme čistit suchou či mokrou cestou.

Při čištění suchou cestou se používá speciální hrubý a mírně vlhký prášek s velkou absorpční schopností. Prášek se nasype rovnoměrně na koberec a nechá působit. Naváže na sebe nečistoty a po dané době se vysaje. Vhodný je pro koberce s nízkým vlasem. Pokud nemáte prášek, můžete použít recept našich babiček – rozházely po koberci vymačkané kysané zelí, které má obdobné vlastnosti. Jestliže ho na jaře trochu v sudu zbyde, neváhejte a využijte tuto přírodní metodu.
Při čištění mokrou cestou použijeme speciální prostředky na čištění koberců a čistíme buď ručně houbičkou, nebo strojově. Ruční čištění velkých ploch je velmi pracné, protože čistit je třeba do té doby, dokud koberec vylučuje nečistoty.

Jednodušší je strojové čištění, kdy je saponát naředěný vodou vstřikován do koberce a následně odsáván. Strojové čištění nabízí řada úklidových firem, ale také si lze stroj za malý poplatek zapůjčit a zároveň k němu v půjčovně zakoupit vhodný saponát.

Koberce na sněhu

Že úklid je nejlepší na jaře? To, že na kusové koberce to neplatí, vám určitě potvrdí mnoho babiček s dalším jednoduchým receptem. Vysátý koberec se položí venku do sněhu chlupem dolů. Potom jej vyprášíme kobercovou plácačkou. Pokud je prachu hodně, posuneme koberec na čistý sníh a proces ještě jednou zopakujeme. Koberec pak necháme volně uschnout například natažený přes zábradlí.