Cibuláky jsou už zase v kurzu

cibulákový vzor, nádobí

Kdo by neznal cibulák s modrým vzorem, který byl oblíbený v dobách našich babiček a maminek? I dnes má řadu příznivců a je považován za nestárnoucí klasiku. Zaručeně u vás doma navodí pohodovou atmosféru.

Talíře, hrnce, mísy, podnosy, šálky…

Kdo by to byl řekl, že se cibuláky u nás vyrábí již více než sto třicet let. Dnes už se v sortimentu nabízí několik set tvarů a jejich počet neustále přibývá. Výrobci se snaží na trh přinést i sezónní věci. Na Velikonoce seženete velikonoční vajíčka, na Vánoce třeba porcelánový betlém nebo vánoční ozdoby jemně dekorované typickým vzorem.


Tradice versus moderní trendy

Kromě klasických talířů, hrnků a džbánků se dnes vyrábí také nejrůznější doplňky, od telefonů přes zrcadla a nočníky až po naběračku na med. Přejete si cibulákové hodiny, výparník na topení nebo třeba podložku pod čínské hůlky? Nic z toho není problém. Porcelán zdobený charakteristickým modrým vzorem je dárkem, který určitě neurazí ničí vkus.

Malba symbolizuje bohatství, plodnost a nesmrtelnost

Slavný modrý vzor, vyobrazující květy astry a pivoňky, granátová jablka, broskve a vinoucí se liány, byl v Míšni, kde se cibulák vyrábí již desítky let, převzat z čínských předloh již v roce 1738 a v Čechách má více než stoletou tradici. Vyobrazené symboly mají svůj význam – liány znamenají soudružnost, astry plynoucí čas, pivoňky představují bohatství a vznešenost a plod podobný broskvi znamená nesmrtelnost. Granátové jablko je pak symbolem plodnosti a hojnosti zdravých dětí.


Nadčasovost a univerzálnost

Cibulákový porcelán je výjimečný především svou nadčasovostí a univerzálností. Můžete si jej představit na stole u babičky na chalupě stejně jako na slavnostně prostřené tabuli v luxusním hotelu. Hodí se jak při velké formální recepci, tak při přátelském posezení v kruhu rodiny. Dokáže vykouzlit příjemnou, pohodovou atmosféru a jen v málokteré domácnosti byste alespoň jeden cibulák nenašli.