Chraňte své zvířecí miláčky před vedrem

žena se psem

Teplé počasí posledních dnů nás nutí k tomu hledat si stín, hodně pít,chránit se slunečními brýlemi a krémy. Ale jak ochránit naše zvířecí kamarády?

Psi a kočky, žijící se svými pány v domcích se zahradou mají nyní jednodušší ochlazení. Mohou si najít na zahradě přirozený stín a při dostatku vody jim nic nechybí. Zvířata v bytě ale mohou trpět daleko více. Proto je potřeba věnovat pozornost jejich potřebám a přizpůsobit byt životu v letním vedru.

Základní opatření
Zajistěte stín. Pes ani kočka nemají potní žlázy a ochlazují se tak dýcháním, vodou a pobytem v chladnějších místnostech ve stínu. Nezapomeňte tedy proto stáhnout žaluzie, otevřít dveře do chladnější chodby nebo ložnice, aby se zvíře mohlo uchýlit do chladu. Je krásné mít okna na jihozápad, ale v letních parnech se pak místnost změní na horkou past. Připravte také dostatek vody, klidně i ve více miskách. Pozorujte světlo přes den a umístěte misku s vodou na místo, kam slunce tolik nesvítí, aby stále poskytovala osvěžení.

Voda je základ

Kromě neustálé zásoby vody v misce, kterou často obměňujte, noste vodu i s sebou. Často ji nosíme pro sebe a své děti, noste ji i pro psy. Přidejte k tomu skládací silikonovou misku, která se vejde i do malé kabelky a pomůže tak uprostřed dlouhé procházky osvěžit vašeho čtyřnohého kamaráda. Pes se totiž ochlazuje dýcháním s otevřenou tlamou a vyplazeným jazykem. Tímto způsobem se ale rychleji dehydruje. Proto mu podávejte vodu v kratších časových intervalech, než jste zvyklí. Psa můžete také lehce osprchovat, aby se zchladil. Vždy však vlažnou vodou, ať to pro něj není šok. Rovněž ani přehazovat přes psa vlhký ručník není ideální. Stáhne cévy a následně se tělo zbavuje teploty ještě hůře. Ideální je pro psa chladná dlažba nebo pelech z chladivých materiálů.

Další domácí zvířátka
Hlodavci: křečci, myšky, morčata a králíci se rádi zchladí v písku a u pítka s vodou, hlídejte, aby všeho měli dostatek. Hodí se doplňovat i zeleninu-mrkev, okurku, listy salátu nebo kousek jablíčka, ze všeho si zvířátko načerpá tekutiny. Klec se zvířátky přemístěte na stinné místo, mohlo by jim jinak hrozit přehřátí.

I ptáci potřebují klec ve stinném místě, dejte pozor na průvan. I když jsou třeba původem z teplých krajin a zdá se, že si horko užívají, není tomu vždy tak. Ochladit je můžete lehce rozprašovačem s vodou.

Kočky se chladí samy. Leží na chladných místech v domě či bytě a zpomalí svou aktivitu, aby se nevyčerpaly. Kočce můžete nachystat i vlhký hadr, na který si ráda lehne.

I když to vypadá, že rybičky by neměly horkem trpět, opak je pravdou. U akvária hlídejte teplotu vody, podle osazenstva (druhů rybek) je nutné regulovat i teplotu vody v akváriu. Pokud je moc horké, neochlazujte litím ledové vody do akvária, dejte ji do pytlíku, přidejte led a ponořte celé dovnitř. Voda v akváriu se pomocí chladné vody z pytlíku ochladí. Celou akci několikrát opakujte, dokud nedosáhnete potřebné teploty.

V každém případě, pokud vaše zvířátko lapá po dechu, na nic nečekejte a jeďte raději k veterináři, voda by jako první pomoc proti přehřátí nemusela stačit.