Jak cestovat se psem? Letní cesty autem se psím kamarádem

rodina se psem

Máte naplánovanou letní dovolenou a jedete i se svým psím mazlíčkem? Penzion či hotel vám vyšel vstříc a ubytování máte zajištěné. Ale víte, jak bezpečně cestovat se psem autem?

Stejně jako vy se v autě poutáte pásy, musíte zabezpečit i svého psa. Nezajištěný pes vám v autě může způsobit pěknou paseku, a dokonce i nehodu. Přesune se na jiné sedadlo, skočí ze zadních míst dopředu a to je značně nepříjemné, pokud se potřebujete soustředit na řízení. Ale i z hlediska zákona je řidič povinen zajistit bezpečnost přepravovaného zvířete a zabezpečit jej tak, aby neohrozilo řidiče ani přepravované osoby. Jak tedy psa bezpečně převážet?
Přepravka pro psy

Pro malé a menší střední psy se jednoznačně řadí mezi nejbezpečnější ochranu pro cestování přepravka. Kupte přepravku vhodné velikosti, aby se tam pejsek pohodlně vešel. Přepravku umístěte vždy pouze na zadní sedadlo a pevně ji připoutejte, aby se při nárazu vozidla nebo při prudkém brzdění nemohla hnout. Kvalitní přepravku seženete již od 1.000,- Kč.

Postroj s pásem

Pokud váš pes nevydrží v kleci nebo přepravce, pořiďte mu postroj s pásem. Není složité ho koupit na e-shopech nebo v kamenných obchodem s potřebami pro zvířata. Pás vždy umisťujte na zadní sedadlo, pejska pevně připněte tak, aby nedosáhl na nikoho z dalších cestujících a nemohl se po vozidle volně pohybovat, zároveň ale musí mít možnost sedět i ležet. Utažení je z důvodů ochrany jak psa, tak ostatních cestujících. Pokud by se stala havárie, pes se vymrští a hrozí velké riziko, že někoho zraní. Výhodou postroje s pásem je, že náklady na něj jsou oproti ostatním možnostem velmi nízké.
Pes v kufru

Velká psí plemena je lepší přepravovat v zavazadlovém prostoru. Do kufru umístěte deku, abyste si ochránili podlážku kufru. K pejskovi nedávejte žádné další tašky či kufry, mohly by ho při nárazu poranit. Nejlépe pořiďte síť mezi kufr a zadní sedadla, ta zabrání psovi, přeskočit na zadní sedadla. Další variantou je pevná mříž, ta by měla psa udržet i v případě nárazu a neprotrhne se tak snadno jako nylonová síť.
Klec pro psy

Pro psy je možné do zavazadlového prostoru pořídit klece. Pro větší psy se jedná o nejbezpečnější způsob přepravy. Klec můžete sehnat univerzální nebo si ji nechat vyrobit na míru. Abyste svého pejska zbytečně nestresovali nikdy ho do klece nezavírejte za trest, nechtěl by pak s vámi nikam cestovat.

Psa vždy před cestou vyvenčete a doplňte tekutiny. Při delší cestě se snažte dělat zastávky po dvou až třech hodinách, dejte psovi napít a nechte ho chvilku proběhnout. Před jízdou ani v průběhu přestávek psa nekrmte.