Češi si oblíbili investice do komerčních budov. Lákají je i fondy!

investice do komercnich nemovitosti

Už v roce 2017 byl zaznamenán silný vývoj

Trend, který jsme nastínili v úvodu, není jen otázkou letošního roku. Např. v prvním pololetí roku 2017 byl zaznamenán silný vývoj na různých trzích nemovitostí. Týkalo se to zejména hlavních aktiv a aktiv v kvalitních lokalitách. Ve druhém čtvrtletí činily realitní transakce v ČR 0,6 miliardy EUR, čímž v polovině roku dosáhly celkové objemy investic 2,2 miliardy EUR. Ve druhém čtvrtletí nebyla uzavřena žádná transakce, která by byla vyšší než 100 milionů EUR. (Zdroj: Colliers International)

Trend pokračuje. Mezi kupci se objevují i nováčci

Investují nejen zavedení a zkušení investoři, jako je CPI Property Group, ale i úplní nováčci z nově založených fondů kvalifikovaných investorů. Realitních fondů tohoto typu je v Česku několik desítek a další vznikají.

Češi a volné finance

Ukázalo se, že Češi, kteří mají dost volných peněz na investování, dávají v poslední době přednost nákupu podílu v realitním fondu například před nákupem investičních bytů. To je zajímavý trend, který rozjíždí. Investice do investičních bytů vedly posledních několik let. Že by nastaly nové časy?Výnosy z pronájmů bytů jsou nižší

Na vině jsou pravděpodobně výnosy z pronájmu bytů. Ty se totiž vzhledem k vysokým pořizovacím cenám pohybují zpravidla v nižších jednotkách procent ročně. S fondy však lze dosáhnout výrazně vyššího zhodnocení, což investory pochopitelně láká. Fondy navíc nepřináší zdaleka tolik starostí, co pronájem nemovitostí.

Rostoucí zájem o komerční nemovitosti

Proč? Důvod je jasný. Komerční nemovitost má ve většině případů větší výnos než byt. Máte-li chuť a finance se do tohoto byznysu pustit, pak je důležité pro úvodní úvahu zvážit vlastní možnosti ve spojení s bankovním financováním a rozmyslet si objem, který máte možnost do takovéhoto typu nemovitosti uložit. Pak už to chce jen porozhlédnout se na trhu, zda je něco takového vůbec dostupné. Nemáte-li desítky milionů, můžete třeba investovat do polyfunkčního domu v menším městě.

Výnos u komerčních nemovitostí

U komerčních nemovitostí lze podle odborníků očekávat výnos od 4 % výše. Současný průměr mezi 6 až 8 %, záleží na typu nemovitosti, její kvalitě a lokalitě.

Zdroj: Realitní komora ČR