Červen v zahradě: co všechno ještě stihnete vysadit?

Červen v zahradě: co všechno ještě stihnete vysadit?

Příprava vitamínů na pozdní léto

V červnu ještě můžete vysít další várku mrkve, černé ředkve nebo červené řepy. Ředkvičku, která k tomu, aby vytvořila krásné červené plody potřebuje zhruba 5 – 6 týdnů. Také pór nebo sazenice růžičkové kapusty, kedlubny i zelí, čekanku nebo keříčkové fazole. Vše vám ještě stihne dozrát a dorůst. A nesmíme zapomenout na křehké listy. Určité odrůdy salátů se dají sázet pro další sklizeň i v červnu. Také cibule se dá ještě zasadit, použijte sazečku. I když neudělá velké cibule, dá se použít nadzemní zelená část. A zkuste i lilek a melouny, pokud je máte již předpěstované ze semínek. Rostlinky by vám měly krásně vyrazit a koncem léta si pochutnáte na skvělých plodech. Vše, co vysadíte, v teplých měsících ale potřebuje intenzivní zálivku, i přesto doporučujeme letní sadbu nevynechat. Ideální zásoby vitamínů z čerstvých rostlin z vaší zahrady budete mít totiž na talíři i na konci léta.

Do mrazáku, na sušení i jen tak na ukusování

V červnu je čas sklízet a zpracovávat ovoce i zeleninu. Díky letošnímu teplému počasí je sklizeň opravdu bohatá. Jahody a rané odrůdy třešní máte již jistě sklizené. Marmelády už čekají na poličkách na podzim. Skliďte také zralé maliny, rybíz nebo angrešt. A ze skvělé rebarbory upečte třeba buchtu. U ovocných stromů udělejte probírku. Sice nejsou ještě zralé plody, ale pokud má vaše jabloň nebo hrušeň nasazeno na příliš mnoho plodů, nevyhnete se určitému protrhání, aby ostatní plody správně dozrály. Také na zeleninové zahradě je co sklízet. První kedlubny, hrášek, mrkev i rané brambory. Také první rajčata, okurky i papriky dozrávají ve sklenících a mnohde i na záhonech. Nemůžeme opomenout ani bylinky, ty je nejlepší sklízet ráno či dopoledne, aby zůstaly čerstvé a udrželo se v nich co nejvíce aromatických a léčivých látek.

Než si sednete s kávou do stínu vaší květinové zahrady…

I v okrasné zahradě a kolem stromů a trávníku je práce dost. Prostě léto na zahradě. Odkvetlým trvalkám odstraňte všechny květy, ať rostlinu zbytečně nevysilují tvorbou semen a plodů. Cibulky narcisů, tulipánů a dalších jarních cibulovin vytáhněte ze země. Uskladněte je v suchu a temnu. Na jejich místo zasaďte letničky, které budou záhony zdobit do podzimu. Vysokým stonkům lilií a mečíků navažte opory, aby vám je první větší vítr nepolámal. Růže, které začínají kvést dobře hnojte. Používejte speciální hnojivo pro tvorbu květů. Stejné můžete použít u květin na balkónech terasách či oknech.

Trávník začněte v tomto období pravidelně kropit a sekat. Občas potřebuje i přihnojit, ideální na to jsou chladnější dny, dny poskytnete i dostatečnou zálivku. Hnojivo se tak lépe dostane do půdy a bude mít šanci trávník pořádně živit.

Nezapomeňte likvidovat škůdce. U některých rostlin tomu mohou pomoci správně vysazené pomocné rostlinky, například k růžím se takto sází levandule. U ovocných stromů si dejte pozor na padlí. A slimáci jsou stálou hrozbou v zeleninové zahrádce. Některé škůdce ale jen plašte, třeba jako špačky, kteří by vám mohli očesat třešně a višně. Odměnou vám bude krásný pohled na vaši ručně opečovávanou zahrádku.